„Dramaturgie je povolání, kde jste placeni za pochybování.“ Tuto Klímovu větu miluji, přiznává dramaturgyně Smejkalová

29. prosinec 2022

Ilona Smejkalová pracuje osm let jako dramaturgyně Národního divadla v Praze. Když před 25 lety začínala, povolání dramaturga bylo pro mnohé režiséry nedůležité. Dnes je to jinak a režisér spolu s dramaturgem často tvoří nerozlučný tým, často si rozumí i mimo jeviště. Tato silná vazba je pro ni důležitá a zásadní, proto už nemůže dělat inscenaci s režisérem, kterému nerozumí nebo si ho neváží.

Čtěte také

Má ráda citát od divadelní dramaturgyně Ivany Slámové: „Dramaturgie je jako práce v domácnosti. Je vidět, jenom když není udělaná.“

A větu od dramaturga Miloslava Klímy: „Dramaturgie je prý jediné povolání, kde je člověk placen za neustálé pochybování.“ 

Zvlášť druhý citát Ilona miluje. V neustálém pochybování je totiž mistryně. A proto si myslí, že dramaturgie je práce přesně pro ni.

Na to, co všechno obnáší práce divadelního dramaturga, se v Hovorech ptá Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.