Dotace na Dešťovku řeší problém, který neexistuje. Je to předvolební dárek, soudí novinář

24. srpen 2017

Dešťovka je nový program, který má přivést lidi k zadržování vody z okapů. Ti, kteří touto vodou chtějí zalévat nebo s ní splachovat, mají už druhou šanci si při koupi zařízení odečíst z ceny státní podporu. Vodohospodáři i někteří komentátoři ale varovně zvedají prst, protože jde prý o gesto, které nic neřeší a může mít i opačný efekt, než úřady zamýšlejí. „Program Dešťovka selektivně podporuje část občanů, ne všechny,“ kritizoval v pořadu Pro a proti publicista z Hospodářských novin Jiří Pšenička.

Podle Pšeničky sucho je zásadní problém, ve kterém se dělá málo a česká vláda by se mu měla věnovat daleko více.

„Lidé jsou ale motivování dostatečně. Většina lidí problém s dešťovou vodou nějak řešila, na vesnicích vidíme běžně pod okapy sudy nebo nádrže,“ tvrdí novinář.


Dotace by měly být přístupné všem lidem, ne jen vybrané skupině lidí. Celé to vidím jako předvolební dáreček pana ministra Brabce. Beru to v kontextu všech jiných předvolebních dárečků, kdy se naši politici snaží konat dobro za cizí peníze. Jiří Pšenička

Ten věří, že každá dotace musí sledovat nějaký veřejný zájem. „A já ho tady nevidím. Veřejný zájem by měl směřovat do udržení vody v krajině, funkčních vodovodů a kanalizací, budování veřejných koupališť místo budování soukromých bazénů.“

„Stát řeší problém, který neexistuje. V libovolné vesnici uvidíme, že každý člověk se s dešťovkou nějak vypořádává. Nevěřím tomu, že někdo zalévá pitnou vodou, protože cena to neumožňuje,“ shrnul Pšenička.

Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman je přesvědčen, že program smysl má. „Cílí na lepší hospodaření se srážkovou vodou a na efektivní využívání vody v domácnosti.“

Selektivní povaha podpory, na kterou upozorňují kritici, je dána podle Valdmana především nedostatkem finančních prostředků.


Určitě nejde o předvolební dáreček, program začal v roce 2015. Nabízíme řešení, které je o level výše: větší nádrže zadrží více vody, také nejde jen o zálivku, ale i o používání dešťové vody v domě, včetně využívání tzv. šedé vody, tedy přečištěné vody, která se používá opakovaně v domácnosti. Petr Valdman

Odmítl také, že by se stát neangažoval ve snaze komplexně bojovat proti suchu. „Zejména z evropských fondů jdou miliardy na zadržení vody v krajině, budování a obnovu rybníků, vyčištění toků, propojování vodárenských soustav a tak dále.“

Program reaguje na situaci, kdy je v České republice celá řada obcí, které aktuálně mají problémy se zásobováním pitnou vodou. „Těm jsme nabídli dotační titul na nové zdroje a zároveň občanům nabízíme dotační titul dešťovka, aby si mohli zachytávat ve větší objemu vodu.“

Přesto, aby bylo hospodaření s vodou na státní úrovni co nejlepší, je třeba i politických změn.

„Voda jako taková je dnes rozložena mezi tři rezorty, takže jakákoli změna se musí dělat opravdu silně politicky. Voda by měla být pod jedním ministerstvem,“ konstatoval systémovou překážku v hospodaření s vodou Petr Valdman.

autoři: tpa , oci
Spustit audio