Do vizí věštců vstupují ruští trollové i dodatečné interpretace. Co Nostradamus soudil o roce 2021?

Francouzský renesanční astrolog, lékař a matematik Nostradamus je nejznámější svými věštbami, z nichž mnohé se údajně vyplnily. Jeho první předpovědi vyšly v roce 1555 s tím, že prý slavný vědec vidí až do roku 3797, kdy podle něj svět zanikne. Věštbami připisovanými Nostradamovi na rok 2021 se ve své odlehčené rubrice zpráv, „které vás zarazí, šokují či rozruší anebo jim nebudete věřit – podivné, bláznivé a legrační zprávy“ věnoval izraelský deník Jerusalem Post.

Nostradamovi příznivci tvrdí, že dokázal předpovědět nejrůznější hrozné události, od vzestupu Hitlera až po současnou pandemii koronaviru. Podle znalců Nostradamova díla prorok Hitlera nazval „Histerem“, ale skeptici tvrdí, že Hister byl latinský název Dunaje a šlo tedy o označení místa, ne osoby.

Nostradamus rovněž varoval, že z východu přijde mor, jemuž říkal „královna“ – korona.

Čtěte také

Letos podle Nostradama jakýsi ruský vědec vyrobí biologickou zbraň, která udělá z lidí „živoucí mrtvoly“ a „nastane veliké zlo“. Na nebi máme očekávat „oheň a dlouhý chvost jisker“. Prorok se možná snažil lidstvo varovat před srážkou s asteroidem, ale mohlo jít také o ten, který se nebezpečně přiblížil k Zemi v roce 2009, soudí jeruzalémský list.

Nostradamus rovněž předpovídá příchod „nového mudrce s ojedinělým mozkem“, který bude nesmrtelný. Jerusalem Post se domnívá, že by mohlo jít o umělou inteligenci a my se letos budeme častěji setkávat s roboty. 

Deník ale zároveň upozorňuje, že Nostradamus psal svá díla v 16. století, takže jeho překladatelé museli být nesmírně vzdělaní a přesní. Nedostatek erudice znamenal špatný překlad, tudíž i špatnou interpretaci věštby. Překladatelé byli navíc často Nostradamovými fanoušky a měli sklon uvádět případy tak, aby odpovídaly něčemu, co se už stalo.

Moderní vědci například zjistili, že do Nostradamova díla byla přidána smrt anglického krále Jindřicha II. až 55 let poté, co zemřel. Navíc je Nostradamův jazyk poetický a vágní, a je proto snadné najít doklad o nějaké události až poté, co se stala, varuje Jerusalem Post před přílišnou vírou v pravdivost těchto předpovědí.

Letos prý lidstvo „sevře silný drak“

Je tu ale ještě „balkánský Nostradamus“, jak se říkalo slepé bulharské věštkyni jménem Baba Vanga, která zemřela v roce 1996. Podle britského listu Express se její předpovědi blížily realitě například ve věci vzniku takzvaného Islámského státu, útoků z jedenáctého září 2001, nebo havárie ruské jaderné ponorky Kursk a dokonce prý i brexitu.

Čtěte také

Konec světa podle Baby Vangy přijde až za tři tisíce let. Letos by ale podle jejích věšteb mohl být vynalezen lék proti rakovině, ruský prezident Vladimir Putin se má obávat pokusu o atentát a celé lidstvo pak toho, že ho „sevře silný drak“.

Mezinárodní Společnost skeptiků však poukazuje na to, že Baba Vanga byla slepá a negramotná a že knihy s jejími údajnými predikcemi sepsali jiní. A jedno vyšetřování z roku 2012 ukázalo, že mnohá proroctví Baby Vangy šířená na internetu vytvořili spíše ruští mediální trollové, uklidňuje čtenáře britský Express.

Co zůstane po Donaldu Trumpovi, až tento měsíc opustí Bílý dům? Bude Joe Biden přísnější na Rusko než odcházející prezident? Jaké události budou klíčové v „jízdním řádu“ roku 2021? Nakolik je jisté, že se letos podaří zkrotit pandemii covidu-19?

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku Svět ve 20 minutách, který připravila Gita Zbavitelová.

autoři: Gita Zbavitelová , kac
Spustit audio

Související