Do letadla jen s mobilem. USA zakazují elektroniku na palubě přímých letů z několika zemí

21. březen 2017

Snahy nové americké administrativy omezit cestování z některých zemí se nemusí dotýkat jen osob samotných. Spojené státy nově zakážou brát s sebou na palubu letadel větší elektronické přístroje jako notebooky či fotoaparáty. Zákaz se bude týkat letů z osmi zemí severní Afriky a Blízkého Východu. Zatím se neví, kterých zemí přesně se zákaz dotkne, podle informací z BBC nebo CNN jde celkem o deset letišť.

Americká administrativa by měla přes své diplomatické kanály informovat příslušné země a úřady. Ministerstvo vnitra to na dotazy novinářů odmítlo komentovat, během úterý by ale mělo sdělit podrobnosti.

Mobily a zdravotní elektronika


Jediné přístroje, které budou moci lidé z daných zemí vzít na palubu letadla, jsou mobilní telefony a ty přístroje, které jsou nezbytné pro zachování zdraví pasažéra. Nové omezení bude platit jen pro přímé lety z některých letišť, v případě letů s přestupem platit nebude.

Důvod zákazu je zřejmý i z vyjádření nejmenovaných zdrojů z ministerstva, jde o bezpečnost na přímých letech z některých zemí do Spojených států. Podle deníku USA Today bude toto opatření platit jen na omezenou dobu. Dvě blízkovýchodní aerolinky, Saudia a Royal Jordanian, už upozornily své zákazníky, že nebudou moci brát na palubu třeba notebooky, tablety a dokonce ani elektronické čtečky knih.

Elektronika bude muset absolvovat cestu v odbaveném zavazadle v nákladním prostoru. Nové omezení bude platit jen pro přímé lety z některých letišť, v případě letů s přestupem platit nebude. Důvodem jsou přísnější kontroly na přestupních letištích.

Bomba jako notebook

Podle informací BBC k tomuto opatření vedou konkrétní poznatky tajných služeb. Už v červenci 2014 požadovaly například americké úřady, aby na letištích před vstupem do letadla lidé zapnuli svá elektronická zařízení a tím dokázali, že jsou určena ke svému původnímu účelu. Pokud zapnout nešla, nesměla na palubu.

programování, kódování, programátor, počítač, notebook, laptop

Na palubě letadla, které letělo loni v únoru ze somálského Mogadiša, odpálil jeden z pasažérů bombu, která byla maskovaná jako notebook. Pilotovi se tehdy podařilo přistát, ale kdyby nálož vybuchla později, ve vyšší letové hladině, letoun by zřejmě poškodila fatálně. K útoku se tehdy přihlásila islamistická skupina napojená na Al-Káidu.

autoři: dkk , Vítek Svoboda
Spustit audio