Do 900 tisíc exekucí jsou špatně započítány zaplacené dluhy i pohledávky mrtvých, říká viceprezidentka
Jsou Češi zadluženi „až po uši“? Zdálo by se, že ano, protože téměř desetina z nás (starších 15 let) nějakou exekuci opravdu má. Podle viceprezidentky Hospodářské komory ČR to ale až tak zlé není.
„Ve splácení svých dluhů jsme v Unii druzí. Hned po Němcích. Hodně nám pomohlo zavedení osobního bankrotu pro předlužené lidi, který platí už od roku 2008,“ říká Irena Bartoňová Pálková.
Osobní bankrot vám musí schválit soud, ale taky se svých dluhů můžete časem zbavit, když během pěti let splatíte alespoň třetinu dlužné částky. „Z nějakých 150 tisíc dlužníků, kteří se dali do osobního bankrotu, jich 56 % dluh splatilo ve vysoké výši. Dalších 25 % dokonce stoprocentně. Je vidět, že osobní bankrot opravdu funguje,“ dodává viceprezidentka. Čísla statistiků ale ukázala jedno překvapení.
Statistiky tady bohužel „lžou“
„V tom ohromném čísle kolem 900 tisíc zadlužených lidí s exekucí jsou započítáni i ti, kteří osobní bankrot mají za sebou a dluhy zaplaceny nebo lidé, kteří už zemřeli. Takže je velmi zavádějící tvrdit, že desetina Čechů má na sobě exekuci.“
Platební neschopnost neboli insolvence může být cestou, jak se dostat z dluhové spirály
V současné době je nejčastější formou insolvenčního řízení oddlužení. Jak tento proces v současnosti probíhá, vysvětluje olomoucký právník Kamil Andree.
Co pak viceprezidentka říká na připravovanou vládní novelu insolvenčního zákona? Zákonodárci totiž chtějí zmírnit podmínky pro oddlužení. „My v Hospodářské komoře pro takovou změnu nejsme. Stávající systém totiž funguje a proč ho měnit?“ Když se prý sníží výše plateb dlužníků, tak míň dostanou nejen věřitelé, ale i stát, takže potažmo všichni daňoví poplatníci.
„Celá procedura bude navíc daleko dražší (na nákladech na soudní aparát plus na administraci) a část dlužníků nikdy nebude schopna všechny podmínky splnit.“ Podle Bartoňové Pálkové by stát měl začít z jiné strany, a to s prevencí.
„Hlavním problémem všech dlužníků je neschopnost do důsledků domyslet, co pro ně jakýkoli úvěr vlastně znamená. Neumí si sami spočítat, kolik dělají splátky, úroky a co bude půjčka doopravdy znamenat pro celou rodinu. Stát by měl lidem pomáhat právě s tím, aby si každý dlužník dokázal své dluhy spočítat. Lidé nemají jednu, ale 5−10 půjček a pak i exekucí a vidí jen rychlé peníze. Nic víc,“ dodává viceprezidentka Irena Bartoňová Pálková.
Související
-
Jak se bránit exekuci?
Exekuce. Slovo, které straší nejednoho z nás. Jak se pro pár korun dluhu nedostat k soudu poradila Světlana Rysková. Více se dozvíme v neuatorizovaném a needitované...
-
Před exekucí má dlužník hned několik možností, jak dluh...
Pokud váš čeká exekuce, asi máte docela problém. Vše se ale dá řešit, a hlavně, i exekuce musí probíhat podle zákona.
-
9 mýtů o financích aneb Exekuce se mě netýká
V roce 2016 bylo v České republice celkem 834 tisíc exekucí. Platí, že jsou výsadou nízkopříjmové části obyvatelstva nebo se mohou týkat každého?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.