Dnešní internet je živý organismus, a ví toho o nás hodně, varuje kybernetik
Jak vidí současný stav tzv. internetu věcí, tedy sítě mezi sebou propojených strojů ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT Vladimír Mařík? Co nám takto posílená síť může přinést, a čeho se naopak máme obávat?
„Internet věci se rozšiřuje daleko rychleji, než stačíme vnímat,“ uvedl v Magazínu Leonardo technik. „Každý obráběcí stroj je dnes vybaven rozhraním pro připojení na internet.
Podle něj vznikají tak samostatné sítě, které sbírají data z distribuovaných čidel, a internet zasahuje a propojuje se s fyzickým světem velice rychle.
S tím ovšem vznikají problémy, na které jsme dosud nebyli připraveni. „Například jednotlivá fyzická zařízení o sobě vzájemně nevědí, a tak jedno překáží v práci druhému.“
„Dnes už se celý internet včetně internetu věcí chová jako samostatný živý organismus, ale je velmi nebezpečný,“ tvrdí Mařík.
Jednak už se v podstatě může sám rozhodovat, ale také nás hodně ví. „Internet ví hodně o chování lidí, strojů a čidel.“
„Dříve se říkalo: řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi. Dnes je situace taková, že „já“ internet říká: vím o tobě hodně, a když se mě někdo zeptá, tak mu povím, jaký jsi. A to je nebezpečí, které si neuvědomujeme,“ popsal ředitel.
Z tohoto faktu ale na druhé straně můžeme těžit a také těžíme.
„Údaje o provozu datové sítě mohou sloužit k lepším službám a lepší profilaci jednotlivých uživatelů, a i to musíme brát do úvahy,“ upozornil Vladimír Mařík.