Diváci jsou méně soustředění a chtějí kratší představení, říká ředitelka Divadla v Dlouhé

8. září 2016

Do Divadla v Dlouhé v Praze se chodí na jistotu. Ne snad, že by bylo možné vždy předem říci, o čem představení bude, ale muselo by se stát něco zvláštního, abyste odcházeli zklamaní. Za rok navštíví tuto scénu 80 tisíc diváků, návštěvnost je nad hranicí 95 %.

Pražští radní nedávno potvrdili ve funkci ředitelky Divadla v Dlouhé Danielu Šálkovou. Od roku 1996 byla několikrát ředitelkou na dobu určitou, v roce 2010 na dobu neurčitou. Že se musí opakovaně nechat potvrzovat, jí ale nevadí. Podle jejího názoru je v pořádku, že si hlavní město Praha, které divadlo financuje, výběrovým řízením potvrzuje, že za veřejné peníze se v divadle hraje nejlepší možné umění.

Divadlo v Dlouhé má ve stálém angažmá 24 herců a hereček. „Myslím si, že se bohužel hraním v Divadle v Dlouhé, ani v žádném jiném pražském divadle, uživit nedá. Průměrný plat v našem divadle je kolem 25 tisíc hrubého,“ říká Daniela Šálková s tím, že průměrnou mzdu herců spočítanou nemá.


Diváci jsou dnes určitě méně soustředění. Vyžadují, aby představení bylo pokud možno kratší, což jim často nesplňujeme – máme několik inscenací, které trvají 3 hodiny a třeba i 2 přestávky, ale mají raději, když není pauza, když si ten zážitek odbydou koncentrovaněji než dříve. DANIELA ŠÁLKOVÁ

Klasika i méně běžné tituly

V letošní sezóně uvedete Divadlo v Dlouhé tři premiéry ve velkém sále a tři inscenace komorní řady. „Počet je daný tím že zkoušíme poměrně dlouhou dobu, jednu velkou inscenaci asi tak 3 měsíce, takže během sezóny nestihneme víc než 3 premiéry. Navíc to taky znamená, že musíme zderniérovat 3 jiné inscenace, a to je velký problém, protože naše inscenace většinou nerušíme proto, že by o ně nebyl zájem, a je to vždycky velice těžké a bolestné.“

Divadlo v Dlouhé hraje klasiku, ale vybírá si a inscenuje i tituly, které nejsou příliš běžné a občas jsou podle ředitelky Šálkové považovány za nehratelné. Dopředu ale není jisté, jestli na takové hry diváci přijdou. „Velmi často se ukázalo, že se z těchto inscenací staly buď přímo hity, nebo naše profilové inscenace. Vypadá to jako samozřejmé, ale když jsme poprvé inscenovali Soudné sestry, hit Terryho Pratchetta, většina z nás ho vůbec neznala a ta inscenace byla naprosto kultovní.“

Neprospěl by Divadlu v Dlouhé větší sál? Kdo rozhoduje o obsazení inscenací? A v čem je největší síla dnešního Divadla v Dlouhé? Poslechněte si celé Interview Plus s jeho ředitelkou Danielou Šálkovou.

autoři: bum , jpr
Spustit audio