Dirigent Václav Luks: Dnešní doba ukazuje, kdo je kdo. Angela Merkelová je velké zklamání

12. duben 2022

Co dobrého přináší současná obtížná doba, spojená s pandemií nemoci covid-19 a s ruskou invazí na Ukrajinu? Nad tím se v pořadu Jak to vidí… zamýšlí zakladatel a dirigent barokního orchestru Collegium 1704. V audiozáznamu jeho rozhovoru s moderátorkou Zitou Senkovou zazní, v čem mu počínání Rusů připomíná nacistické Německo, proč je opět hrdý na to, že je Čech, jak probíhá rozvolňování protiepidemických opatření v Německu a jaké podpory se umělcům během pandemie dostalo.

„Co tahle doba přináší dobrého? Velké prozření. Byť s takovou trpkou příchutí. Protože každé prozření je dobré, ale vidět najednou věci v reálných barvách může být i někdy tvrdé,“ uvažuje nahlas dirigent Václav Luks.

Zklamání z Angely Merkelové

„Ta dnešní doba skutečně ukazuje, kdo je kdo. A který evropský lídr je ten pravý a který je falešný prorok. I vlastně i z okruhu přátel slyšíte různé názory a najednou si uvědomujete: Co je proboha vlastně důležité?!“

„Pro mě osobně bylo například velké prozření a velké zklamání Angela Merkelová, která byla šestnáct let tváří Evropy a najednou neřekla téměř nic. Myslím, že každý z nás by měl pociťovat zodpovědnost ke své minulé práci i ke své práci budoucí.“

Generál Pavel boduje

Naopak pozitivně Luks hodnotí fakt, jak většina Čechů přistupuje k dění na Ukrajině. „Jsem zase jednou hrdý na to, že jsem Čech,“ komentuje vlnu solidarity. „Například na kontu Ukrajinské ambasády se sešla miliarda korun z podpory jednotlivců. To je historicky největší sbírka občanů.“

„Můžeme být hrdí na to, jak se chová náš premiér. Jsem skutečně rád, že tam vidím Petra Fialu a ne někoho jiného. A řekl bych, že ukrajinská krize ovlivňuje i průzkumy volebních preferencí prezidentských kandidátů.“

„Včera jsem četl, že generál Petr Pavel najednou s velkým náskokem odskočil ostatním kandidátům. Velmi zdatně konkuruje expremiéru Babišovi, který nadále vede. Ukazuje se, že být generálem na té správné straně není nadávka a spojení s armádou nemusí být jenom negativní.“

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.