Dinosauří duo ze Sahary

23. září 2010

V roce 2000 objevili paleontologové Paul Sereno a Stephen Brusatte na Sahaře fosilie dvou dosud neznámých druhů dinosaurů. Výsledky svého zkoumání nyní představují v časopise Acta Palaeontologica Polonica.

Oba dinosauři žili asi před 110 miliony let. První z nich, Kryptops palaios, dorůstal délky přes 7 metrů. Pohyboval se po zadních končetinách a podle krátkých čelistí s malými zuby se nejspíše živil jako mrchožrout.

Podobně velký Eocarcharia dinops měl naproti tomu ostré zuby, podobné zubům dnešních žraloků. Zřejmě šlo o aktivního dravce, který mohl lovit například dlouhokrké býložravé dinosaury rodu Nigersaurus. Eocarcharia dinops měl masivní čelní kost, díky které mohl svou hlavu a krk změnit v jakési beranidlo. To mu sloužilo například v rituálních soubojích s jedinci vlastního druhu.

Dva nové druhy ovšem nejsou jediní bizarní masožravci, kteří v období křídy obývali Afriku - kromě nich se zde pohyboval i obrovský krokodýl Sarcosuchus a rybožravý dinosaurus s dlouhými čelistmi Suchomimus.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio