Designérka obuvi Buch: Zapomíná se na to, že bota je tu kvůli chodidlu, které se má respektovat

1. únor 2021

„Bota by měla poskytovat noze absolutní respekt k jejímu přirozenému anatomickému tvaru,“ tvrdí šéfka ateliéru Designu obuvi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Jana Buch. „Jenže většina bot tuto zásadu prostě nesplňuje. Pakliže bota nerespektuje to, jak vypadá moje noha, moje chodilo, tak to pro mě přestává být obuv a je to předmět, který vypadá zvláštně a stává se nefunkční sochou.“

Jana Buch doporučuje chůzi naboso, ale spíše v přírodě: „Pakliže si můžete dopřát běh na letní louce, v ranní rose, můžete se projít po trávě, lesním povrchu, a to na boso, tak to je přínosné nejen pro vaše nohy a chodila, i pro vaši mysl. Ale s běháním bosky po betonové džungli, znečištěných chodnících se zbytky benzinu nesouhlasím.“

Čtěte také

Designérka nosí nejčastěji boty, které si vyrobí sama. „Designér obuvi by měl rozumět materiálům, novým technologiím a také chodidlu. Rozumět by měl i držení těla, způsobu dýchání a tomu, že na konci toho řetězu je mozek, který, není-li dobře okysličen, tak ani to přemýšlení nebude úplně v pořádku,“ vysvětluje Buch.

A dodává: „Boty jsou dnes velmi často dělány podle jiných bot, ale málokdy máte možnost zabývat se zpátky nohou. Když se dnes dostanete do pracovního procesu jako designér obuvi, tak je po vás požadováno navrhnout obuv podle módních trendů nebo toho, jak obuv vnímají konkurenti. A zapomíná se na to, že na začátku je chodidlo, které bychom měli respektovat, a ne tvary obuvi a trendy, které akceptujeme vizuálně, ale už nevíme proč.“

Buch patří mezi špičku v obuvnickém designu a podílí se na vědeckých projektech, třeba na vývoji pracovní diabetické obuvi. Uznávaná je i za speciální zásahové rukavice pro hasiče, za které obdržela prestižní cenu Red Dot Design Award.

Jsou dnešní boty lepší než ty, které nosili naši předkové? Poslechněte si Hovory Naděždy Hávové.

autoři: Naděžda Hávová , kac
Spustit audio

Související