Děly se i zázraky. 18letý Vladimír Mlynář si vyžádal setkání s otcem na komunistickém ministrovi
Přinejmenším velkým překvapením pro komunistického ministra vnitra Jaromíra Obzinu bylo, když jednoho dne do jeho kanceláře přišel 18letý mladík a sdělil mu, že by chtěl vidět svého tatínka.
Psal se rok 1984. Obzina byl autorem zadání akce Asanace pro Státní bezpečnost. Mladíkem byl Vladimír Mlynář a jeho otec byl bývalý reformní komunistický funkcionář a od roku 1977 exulant v Rakousku.
Zázraky se dějí, a syn se viděl s otcem po 7 letech.
Jaký byl životní příběh Zdeňka Mlynáře, který sám pocházel z komunistické rodiny a v 16 letech se sám stal členem této strany?
Vystudoval práva v Moskvě, kde mezi jeho spolužáky patřil také Michail Sergejevič Gorbačov. Jeho úspěšná dráha nejen v oblasti akademické, ale také v rámci kariéry v komunistických strukturách ho přivedla na čelné místo v období pražského jara.
Osobní vzpomínky na dané období jsou zachyceny v jeho knize Mráz přichází z Kremlu, která nejprve vyšla v exilovém nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a poté byla přeložena do 11 jazyků. České vydání se ke čtenářům dostalo v roce 1990.
Období normalizace ho naopak dovedlo mezi opoziční struktury a patřil nejen k prvním signatářům Charty 77, ale také do skupinky těch, kteří toto prohlášení připravovali.
Následná perzekuce chartistů pro Zdeňka Mlynáře znamenala žádost o politický azyl v Rakousku.
V komunistickém Československu zůstal jeho tehdy 11letý syn Vladimír spolu se svou sestrou.
Jak on sám říká, jeho vztah s otcem byl „poměrně složitý“, také proto, že jeho rodiče (matkou byla Rita Klímová, pozdější první velvyslankyně Československa v USA) byli od jeho 6 měsíců rozvedeni.
A také dodává: „Disidentem jsem se nestal, disidentem jsem se narodil.“
Po střední škole pracoval jako manipulant v galerii, sanitář v nemocnici a topič. A věnoval se opozičním aktivitám, které se týkaly exilových knih a vydávání samizdatových Lidových novin.
Jaký byl příběh otce a syna, které rozdělila železná opona? Jakou roli hrály osobní složité vztahy a také zcela odlišné politické názory Vladimíra a Zdeňka Mlynářových?
Další díl z cyklu Rozděleni železnou oponou bude odpovědí nejen na tyto otázky. Historii Plus si kdykoli poslechněte nahoře v článku nebo v iRadiu.
Pořad připravila a moderuje Ivana Denčevová, hostem ve studiu je historik Michal Stehlík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.