Delší spánek zvyšuje práh bolesti

3. prosinec 2012
Monitor

Prodloužení spánku u zdravých, ale chronicky lehce nevyspalých lidí zvyšuje denní bdělost i práh bolesti. Naznačuje to výzkum amerických odborníků na problematiku spánku.

Studie se zúčastnilo 18 zdravých dospělých lidí, kteří netrpěli žádnými bolestmi, ale byli chronicky mírně nevyspalí. Část z nich dostala za úkol spát tak, jak mají ve zvyku, druhá část měla po čtyři noci prodloužit svůj spánek na plných deset hodin za noc. Jejich bdělost přes den vědci měřili testem latence mnohočetného usnutí (multiple sleep latency test, MSLT), který byl původně vyvinut k testování narkolepsie. Práh bolesti určovali pomocí zdroje tepla, z nějž lidé stahovali prst ve chvíli, kdy pocítili bolest.

Lidé ze skupiny, která měla navýšit dobu svého spánku, spali v průměru o 1,8 hodin déle než lidé z kontrolní skupiny. Delší doba spánku pozitivně korelovala s jejich denní bdělostí, která je spojena s citlivostí vůči bolesti. Lidé, kteří se po čtyři noci „vyspali dorůžova“, udrželi svůj prst na zdroji tepla o 25 % déle než lidé z kontrolní skupiny. To je podle autorů studie větší efekt, než jaký by přinesla dávka 60 mg kodeinu. Tak velké snížení citlivosti vůči bolesti vědce překvapilo. Ukazuje také na význam dostatečného spánku u lidí, kteří trpí chronickou bolestí nebo se chystají podstoupit chirurgický zákrok.

Zdroj: American Academy of Sleep Medicine , SLEEP

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu