„Děláme, co můžeme“

19. duben 2015
Za hranou
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03244944.jpeg

Extremističtí fanatici se dopouštějí kromě jiných forem násilí i ničení památek – postupně, zato systematicky likvidují historickou paměť okupovaných území. Čeští vědci se snaží o to jediné, co se v tuto chvíli dá z jejich pozice dělat: mapují způsobené škody. „Děláme, co můžeme. Analýza satelitním snímků je maximum,“ představuje projekt Ohrožená architektura města Mosulu doc. Karel Nováček ze Západočeské univerzity v Plzni. Spolupracuje na něm také Orientální ústav AV ČR.

„Nedestruktivní metody jsou v běžných archeologických projektech jen určitou, většinou přípravnou fází. Po ní by měla následovat fáze ověřování v terénu. To je to, co nám bolestně chybí,“ vysvětluje archeolog Karel Nováček.

Sám přitom s Lenkou Starkovou ještě nedávno terénní výzkum na iráckém území dělal. pracovali spolu s dalšími kolegy v Kurdistánu. Natáčel tam s nimi blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. Jeho reportáž si můžete poslechnout zde.

Čtyři ničivé vlny

Extremisté z takzvaného Islámského státu dobyli Mosul 10. června 2014. Následně v několika vlnách informovali pomocí propagandistických videí o ničení historických budov i objektů. Začali zpomalenými záběry na likvidaci artefaktů v Mosulském muzeu; někteří odborníci se domnívají, že extremisté mohli na záběrech ničit pouze kopie.

To ale neznamená, že originály jsou v bezpečí. Některé exponáty teď zřejmě kolují po černém trhu s uměním. Bojovníci z tzv. IS vyplenili také mosulskou knihovnu s tisícovkami unikátních písemností. Ničení neunikly ani pozůstatky asyrského města Ninive a také památky v Nimrúdu a Hatře. Poslední vlna destrukcí skončila před několika týdny.

Zodpovědnost spojenců?

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) označila ničení památek v Nimrúdu za válečný zločin. Množí se také hlasy, které viní z nedostatečné ochrany kulturního dědictví mezinárodní koalici. V tomto smyslu se vyjádřil například šéf iráckého úřadu pro archeologické památky Kajs Rašíd nebo americká vědkyně Suzzane Bottová z Arizonské univerzity, která si posteskla, že kulturní dědictví nehraje ve vojenském uvažování příliš důležitou roli.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio