Dejvická voda: Peníze z privatizace se projedly, místo aby se opravilo potrubí, říká pražská radní

3. červen 2015

Kvůli znečištěné vodě v pražských Dejvicích padlo první trestní oznámení. Podal ho v úterý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení.

Pražské vodovody a kanalizace slíbily postižené odškodnit, peněz se ale dočkají ti, kteří předloží lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny. Radnice ale s firmou jedná o možnosti plošného odškodnění.

„Krok starosty schvaluji, je třeba vyšetřit, kdo je za celou věc zodpovědný,“ řekla v Ranním Plusu radní hlavního města Prahy a starostka městské části Slivenec Jana Plamínková.

Podle ní do určité míry za celý problém může tehdejší projektant kanalizace ve Vojenské nemocnici, který v 70. letech rozhodl o chybném uložení kanalizačního potrubí.

Starostka plošné odškodnění upřednostňuje, obává se ale podvodníků. „Když se stanoví, že budou odškodněni i lidé bez jakéhokoli prokázání, najde se velké množství vykuků, kterým vůbec nic nebylo, a kteří by odškodnění také požadovali.“

Vypovězení smlouvy se společností Veolia by mnohému prospělo, soudí Plamínková,

„Smlouva je pro nás dlouhodobě nevýhodná, protože půl miliarda zisků firmy odtéká každý rok do Francie, zatímco by tyto peníze mohly sloužit na opravu vodovodů a kanalizací.“

Starostka ale nesouhlasí, že kdyby vodovodní řád provozovaly Pražské vodovody a kanalizace (PVK), k podobné havárii by nedošlo „Hlavní problém je v tom, že vodovody jsou prostě staré, a je potřeba navýšit peníze na jejich údržbu.“

„Kardinální chybou bylo, že peníze získané z privatizace PVK se nepoužily na rozvoj pražského vodárenství, Fond národního majetku je projedl, rozpustily se v českém rozpočtu, a Praha z toho neměla ani korunu,“ kritizovala Jana Plamínková.

Imunoložka: Imunitu máme dobrou

V souvislosti se závadnou vodou ve vodovodním řádu Prahy 6 lékaři evidovali 460 nemocných. Podobnou epidemii nezažilo Česko od 70. let minulého století.

„Svědčí to o tom, že ve vodě bylo nadlimitní množství bakterií, které se můžou podílet na žaludečních potížích a průjmech,“ vysvětlila imunoložka Blanka Říhová

Ne všichni lidé ale museli nutně reagovat na změnu vody klinickou situací. „Také mělo vliv množství vody, které vypili,“ dodala.

Znamenají vysoké počty ošetřených, že klesá imunita Pražanů?

„Nikdo si netroufne říct, že by naše imunita jako celku, tedy občanů Prahy 6, byla horší než před deseti lety. Já si dokonce myslím opak, že je o něco lepší: lépe se stravujeme a životní prostředí je lepší,“ tvrdí lékařka.

Imunita souvisí s tím, čemu je člověk vystavován od mládí, a proti čemu si vytváří obranu, připomněla imunoložka.

„Naši předkové byli asi odolnější, protože byli vystaveni daleko špinavějším podmínkám, ale teď v rámci deseti nebo dvaceti let bych skutečně rozdíl v naší imunitě neviděla,“ konstatovala Blanka Říhová.

autoři: rkr , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.