Debata o označování zboží z židovských osad je jen mediální přestřelka izraelské lobby, tvrdí europoslanec
Koncem minulého roku omezil Izrael diplomatické styky se zeměmi, které hlasovaly v Radě bezpečnosti OSN pro rezoluci odsuzující budování izraelských osad na Západním břehu Jordánu.
Osady na sporných územích jsou také příčinou sváru mezi židovským státem a Evropskou unií, kdy v nich vyrobené zboží by při dovozu do zemí EU mělo být označeno jinak než jako další produkty z Izraele, a nevztahuje se na něj celní úleva.
„Jde o zboží vyrobené na Západním břehu Jordánu, ne v Izraeli,“ připomněl v pořadu Pro a proti europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). „Je to území okupované, a označovat ho jako izraelské, by bylo zavádějící.“
Podle něj je celá debata o označování zboží z izraelských osad jen výsledek lobbistického tlaku Izraele. „Zhruba 0,5 % izraelského obchodu s Evropskou unií pochází z těchto území, bavíme se tedy o zcela marginálním dopadu. Je to jen mediální přestřelka mezi Izraelem, Evropou, Spojenými státy a mezinárodním společenstvím.“
Poche vysvětlil, proč Evropská komise zvolila tuto formu „diskriminace: budování osad na Západním břehu Jordánu po roce 1967 je v rozporu s mezinárodním právem, všemi úmluvami... Jakýkoliv obchod s okupační mocí je prostě nelegální.“
Pokud bychom použili tento metr, museli bychom uznávat Krym jako součást Ruska. Pokud některá země okupuje nebo dobije válkou území, tak jej přece nemůžeme automaticky uznat jako součást tohoto státu. Miroslav Poche
Europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů) je přesvědčen, že není žádný důvod diskriminovat původce zboží z židovských osad. „Evropská unie zde uplatňuje dvojí metr: proč palestinské výrobky mohou do Evropy bez cel, a židovské nikoliv?“
Na srovnání s Krymem právě vidíme onen dvojí metr. Dnes se na zboží vyrobené na Krymu pohlíží jako na jiné zboží z Ruska, to samé platí o okupované západní Sahaře, kdy EU na toto zboží pohlíží jako na marocké nebo zboží ze severního Kypru, které je chápáno jako turecké. Ale pouze vůči židovským osadám na západním břehu má Evropská unie toto diskriminační opatření a vysoká cla. Petr Mach
„Je ostudou, že Evropská unie a tedy i Česká republika uvaluje na toto zboží vysoká cla, zatímco s Libanonem, Egyptem, Marokem máme domluvený volný obchod. I palestinské zboží může do Evropy bez cel,“ upozornil politik.
Ten vyzval, aby mezinárodní společenství přenechalo řešení teritoriálních sporů samotným jejich aktérům. „Na tomto území žijí jak Arabové, tak Židé. Dohodou stran, které tam žijí, došlo k rozdělení tohoto území na zóny. V některých je správa palestinské autonomie, v některých správa židovská.“
„Neměli bychom se snažit za lidi, kteří tam žijí, vnutit nějaké řešení na základě čáry, kterou namalovali politici na mapu v polovině minulého století… Nechme to na nich. Oni se dokázali domluvit třeba na těch třech zónách,“ shrnul Petr Mach.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.