David Šťáhlavský

vedoucí tvůrčí skupiny

Vede Tvůrči skupinu Publicistika, moderuje Hovory a Názory a argumenty.

V Českém a před tím Československém rozhlase pracuji už více než 30 let. A řečeno slovy klasika: Vším, čím jsem v Rozhlase byl, byl jsem rád. Začínal jsem jako elév ve zpravodajské směně, dnes by se řeklo v „njúsrúmu“. Začínal jsem opravdu od píky, protože s čerstvým diplomem doktora práv.

Novinářskou maturitu jsem složil v zahraniční redakci, kterou jsem nakonec také vedl a odkud jsem byl vyslán na tři mise jako zahraniční zpravodaj. Po Sametové revoluci do Číny, po rozpadu ČSFR do Ruska, zemí bývalého SSSR a Pobaltí, a do třetice také do čerstvě sjednoceného Německa, Švýcarska a Skandinávie.  

Své zážitky a zkušenosti z více než desetileté zahraniční mise (1993-2005) jsem popsal ve čtyřech knihách, z nichž hned ta první (Rusko mezi řádky) byla nominována na Knihkupcovu špičku roku. S ČT Ostrava jsem natočil seriál o východním Německu v řadě, kterou léta předtím odstartoval nestor zahraničních zpravodajů Karel Kyncl - Postřehy odjinud.

Po návratu do pražské „centrály“ Českého rozhlasu mě posluchači slýchali jako moderátora nejstaršího rozhlasového pořadu – Zápisníku zahraničních zpravodajů. Cennou zkušeností byla tvorba a moderace večerního zpravodajské pořadu (Stalo se dnes), ve kterém byli pravidelnými hosty výkonní politici té doby. 

Postupně jsem kromě Radiožurnálu získal výrazné angažmá na Šestce ČRo a ČRo Česko. Kromě pravidelných komentářů v Názorech a argumentech k dění v Rusku a SNS jsem připravoval Hovory o Evropě, Media Plus, Zaostřeno, Trendy, Za hranou, Týden ve světě a magazín Blob o designu a architektuře. To jsou dva obory, které mně učarovaly už v mládí. Ostatně jsem také porotcem Designbloku a České ceny za architekturu.

Zkusil jsem si několik let také práci na „volné noze“ v online marketingu a PR.  

Od 2015 jsem naplno opět v rozhlase a v nejkrásnějším angažmá, jaké si umím v tuto chvíli pro sebe představit – popularizace vědy a techniky. Od roku 2016 jsem vedoucím Tvůrčí skupiny Publicistika, která má tu čest vytvářet pro všechny stanice Českého rozhlasu kromě vědecko-technických i pořady s duchovně-náboženskou tématikou a pořady pro národnostní menšiny.  

Posluchači mě mohou pravidelně slýchat jako moderátora ČRo Plus v Magazínu Leonardo, Hovorech a u kulatého stolu Názorů a argumentů. O zázracích přírody a metách techniky rád vyprávím na Dvojce ČRo ve zVědavostech. 

Všechny články

Stránky

Sledujte nás

Kolegové