David Šťáhlavský
Vede Tvůrči skupinu Publicistika, moderuje Hovory a Názory a argumenty.
V Českém a před tím Československém rozhlase pracuji už více než 30 let. A řečeno slovy klasika: Vším, čím jsem v Rozhlase byl, byl jsem rád. Začínal jsem jako elév ve zpravodajské směně, dnes by se řeklo v „njúsrúmu“. Začínal jsem opravdu od píky, protože s čerstvým diplomem doktora práv.
Novinářskou maturitu jsem složil v zahraniční redakci, kterou jsem nakonec také vedl a odkud jsem byl vyslán na tři mise jako zahraniční zpravodaj. Po Sametové revoluci do Číny, po rozpadu ČSFR do Ruska, zemí bývalého SSSR a Pobaltí, a do třetice také do čerstvě sjednoceného Německa, Švýcarska a Skandinávie.
Své zážitky a zkušenosti z více než desetileté zahraniční mise (1993-2005) jsem popsal ve čtyřech knihách, z nichž hned ta první (Rusko mezi řádky) byla nominována na Knihkupcovu špičku roku. S ČT Ostrava jsem natočil seriál o východním Německu v řadě, kterou léta předtím odstartoval nestor zahraničních zpravodajů Karel Kyncl - Postřehy odjinud.
Po návratu do pražské „centrály“ Českého rozhlasu mě posluchači slýchali jako moderátora nejstaršího rozhlasového pořadu – Zápisníku zahraničních zpravodajů. Cennou zkušeností byla tvorba a moderace večerního zpravodajské pořadu (Stalo se dnes), ve kterém byli pravidelnými hosty výkonní politici té doby.
Postupně jsem kromě Radiožurnálu získal výrazné angažmá na Šestce ČRo a ČRo Česko. Kromě pravidelných komentářů v Názorech a argumentech k dění v Rusku a SNS jsem připravoval Hovory o Evropě, Media Plus, Zaostřeno, Trendy, Za hranou, Týden ve světě a magazín Blob o designu a architektuře. To jsou dva obory, které mně učarovaly už v mládí. Ostatně jsem také porotcem Designbloku a České ceny za architekturu.
Zkusil jsem si několik let také práci na „volné noze“ v online marketingu a PR.
Od 2015 jsem naplno opět v rozhlase a v nejkrásnějším angažmá, jaké si umím v tuto chvíli pro sebe představit – popularizace vědy a techniky. Od roku 2016 jsem vedoucím Tvůrčí skupiny Publicistika, která má tu čest vytvářet pro všechny stanice Českého rozhlasu kromě vědecko-technických i pořady s duchovně-náboženskou tématikou a pořady pro národnostní menšiny.
Posluchači mě mohou pravidelně slýchat jako moderátora ČRo Plus v Magazínu Leonardo, Hovorech a u kulatého stolu Názorů a argumentů. O zázracích přírody a metách techniky rád vyprávím na Dvojce ČRo ve zVědavostech.
Všechny články
-
Profesionální hasič: Naši práci neděláme jen kvůli penězům. Je tam „pumpička“, jak říkáme srdíčku
„Hasičina se nedělá vždy a jenom kvůli penězům. Je tam i ‚pumpička‘, jak mi říkáme místo srdíčka,“ míní Stanislav Kalvoda, profesionální hasič Jihomoravského kraje.
-
Mnoho lidí by si přálo ovládat svou mysl. Konkrétní postup na to ale neexistuje, míní psycholožka
„Myšlenky jsou v hlavě a emoce v těle,“ říká psycholožka Radka Loja. V Hovorech prozradí, že i když se některým věcem nelze vyhnout, lze je pochopit a přijmout.
-
Na problémy mám růžové brýle, přibližuje nejznámější Kubánec v Česku, módní návrhář Osmany Laffita
„Neříkám, že nejsou problémy, které se musejí řešit, ale mám na to růžové brýle, takže i ty problémy vidím růžově,“ říká Osmany Laffita.
-
Bůh to vzal a čert to vrátil, říká o vyvlastnění majetku tanečnice šlechtického původu Marie Kinsky
Od roku 2009 pořádá tanečnice Marie Kinsky mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance.
-
Vydejte se vlastní cestou. I kdyby ještě nebyla popsaná průvodci, vzkazuje cestovatel Kynčl
Viděl ji jen desítky minut a okamžitě se do ní zamiloval. Noria je fenka z děsivého hřbitova na chilské poušti Atakama.
-
Baví mě v lidech odemykat kreativitu, říká umělec Yemi A.D.
O kreativitě, o tom, jak ji předávat dětem, ale také o cestování, a to i mimo planetu Zemi s choreografem, hercem, režisérem a performerem Yemim A. D.
-
Studie: Velká sídliště jsou životu bezpečnější než kompaktní zástavba v centru Prahy
Extrémní výkyvy počasí si vyžádají stále více obětí na lidských životech. Dokazuje to studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Fakulty životního prostředí ČZU.
-
To téma si mě našlo samo, říká autorka dokumentu o tornádu na Moravě Jana Počtová
Před rokem do života na Hodonínsku a Břeclavsku zasáhlo bezprecedentní neštěstí. Jak těžké bylo na místě této tragédie filmovat? Do Hovorů dorazila režisérka Jana Počtová.
-
Covid nám vzal to nejdůležitější – čas, popisuje čerstvý maturant
„Každý se soustředil hlavně sám na sebe, aby se udržel v chodu. Nebyl čas starat se o ostatní. Tím myslím psát si, nebo se scházet,“ popisuje čerstvý maturant.
-
Konzumací divokých zvířat si zahráváme s další celosvětovou pandemií, varuje přírodovědec
„Když budeme jist divoká zvířata, která neprojdou veterinární kontrolou, tak je tam vždy velké riziko, že se roznese další nemoc,“ varuje František Příbrský.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »