David Klimeš: Projekt vlády bez premiéra zkrachoval
Bitcoinová kauza okolo odstupujícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ukazuje na jeden obecnější problém současného vládnutí. Premiér Petr Fiala (ODS) sice stvořil v křehké čtyřkoalici funkční systém vzájemné důvěry, ale zaplatil za to už před lety rezignací na řádný premiérský dozor ministrů. Skončilo to ještě mnohem hůře, než kdo mohl čekat.
Čtěte také
Před propuknutím bitcoinové kauzy mohl být Petr Fiala právem spokojen. Ač preference Spolu stále zaostávaly za hnutím ANO a podzimní sněmovní volby jsou za rohem, vypadalo to, že z dosavadních 13 premiérů České republiky bude teprve pátým, kdo dovládne celé vládní období.
A po Václavu Klausovi (tehdy ODS) a Bohuslavu Sobotkovi (tehdy ČSSD) teprve třetí, který dovládne s jasnou většinou ve Sněmovně. Vypadalo to, že politologické vzdělání Fialovi tak pomáhá v tom, jak se má v Česku vládnout.
Nevládneme, nerušit
Jenže Fiala za soudržnost pětikoalice a po vyhazovu Pirátů stále většinové čtyřkoalice vědomě platil obrovskou cenu. Snad ještě žádný z premiérů nedal svým ministrům takovou volnost, aby si dělali, co chtějí.
Čtěte také
Politicky to zafungovalo, každá se stran věděla, že premiér jim neshodí neschopného ministra, pokud se k tomu sama strana nerozhodne. Výjimkou byl dosud jen případ pirátského ministra Ivana Bartoše po zpackané digitalizaci stavebního řízení, kdy se už předem premiér rozhodl vyštvat Piráty z vlády.
Výsledkem tohoto stylu vládnutí, které se zdálo tak sympatické po obsesivním mikromanagementu Andreje Babiše (ANO), však nevyhnutelně bylo to, že ministři ztratili pocit, že ve vládě mají vůbec nějakého šéfa, kterému se mají zodpovídat.
Pavel Blažek je v tomto příkladný. Nebyl už předtím vyhozen za zcela nepřijatelný nátlak na soudce a žalobce v brněnské bytové kauze jeho známých. Žlutá karta od premiéra za schůzky s kombinátorem z éry Miloše Zemana Martinem Nejedlým mu byla k smíchu a právem ji bral jen jako divadlo pro občany, protože s tím samým Nejedlým dojednal pro Fialu premiérský post.
Čtěte také
Není tak divu, že jeho sebevědomí poskočilo až tak vysoko, že si myslel i na zvládnutí tak nepřijatelné aféry jako je ta současná. Dobře, že tohle už neprošlo.
Blažek však není jediný ministr, který se nemusí zpovídat premiérovi prakticky z ničeho. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) má nyní spoustu práce se vyvléct z bitcoinové kauzy, ale připomeňme i některé jeho minulé vrcholy.
Nesmyslný nákup 75 pump od soukromníka pro státní Čepro, kde ministerstvo financí vykonává akcionářská práva. Nijak nezdůvodněné prodloužení daně z neočekávaných zisků na ČEZ i na tento rok, ač předtím slíbil její zrušení. Nikdy premiér ale svého klíčového stranického spojence nevolal k odpovědnosti za rezortní chyby.
A platí to samozřejmě i o mnoha dalších ministrech. Po zásahu policie ve fakultní nemocnici Motol proti zkorumpovanému vedení se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ani neomluvil veřejnosti, že nezvládl uřídit ministerstvem spravovanou nemocnici, ale místo toho se absurdně pochválil, že zlikvidoval hydru. Věděl, že premiéra se bát nemusí.
Vládnutí jako historka
Styl vládnutí Petra Fialy měl nepochybné výhody pro soudržnost koalice a zároveň byl úlevný po permanentním revolučním vládnutí Andreje Babiše. Ale náklady byly obrovské.
Jeho současná obhajoba, že mu Blažek o miliardovém daru od drogového bosse vyprávěl jen jako historku, perfektně ukazuje, jak této vládě chybí premiér, který je schopen zodpovídat za členy kabinetu a vymezovat jim mantinely.
Současná křečovitá snaha Fialy vykreslit fatální selhání svého vládnutí jako bezpečnostní hrozbu, kdy byl stát zneužit a musí se o tom radit Bezpečnostní rada státu, je nedůstojná a nebezpečná.
Zneužiti byli tak maximálně občané, kteří si mysleli, že vládu řídí premiér, který dozoruje své ministry. Místo toho se dozvěděli, že premiéra řídí ministři a dle své úvahy mu tu tam o svých plánech prozradí nějakou tu historku…
Autor je publicista
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.