David Klimeš: Flexinovela mírného pokroku v mezích zákona
Když spisovatel Jaroslav Hašek zakládal satirickou Stranu mírného pokroku v mezích zákona, postavil proti sobě komicky nudný název strany a absurdně velikášskou propagaci. S aktuální novelou zákoníku práce to není o moc jiné. Ve skutečnosti jde jen o mírné úpravy, které pomohou, ale rozhodně nepřinášejí žádný převrat. Za takřka revoluční změnu ji však má jak ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), tak odbory, které zase živě protestují proti další degradaci práv zaměstnanců.
Ve skutečnosti o mnoho nejde, podobným novelám se většinou říká technické, protože řeší jen provozní věci, nikoliv zásadní politiku.
Matky na rodičovské si budou moci přivydělat u své dosavadní firmy i za tu práci, co předtím dělaly – ano, tak absurdní to dosud bylo, že se rodičům musela vymýšlet fiktivní náplň práce.Čtěte také
A ještě jednou rodiče: bude se jim garantovat místo do dvou let věku dítěte, nikoli nepříliš funkční koncept nástupu zpět po rodičovské dovolené.
Co se nejčastěji vydává za revoluci, tak to je prodloužení zkušební doby na čtyři měsíce – u vedoucích pracovníků je to až na osm měsíců. To ale žádná revoluce opravdu není, možná několika firmám to pomůže zbavit se včas nevyhovující pracovní síly, ale to je vše.
Problém je, že u vstupu se reaguje na problém, který je u výstupu, a to je rozvazování pracovního poměru. Zde ministerstvo nic radikálního ale nepřineslo, jen výpověď bude platná ne až od dalšího kalendářního měsíce, ale už od data doručení.
Součástí novely je i mnoho dalších „velkých detailů“, tedy zásadních věcí pro určité chvíle pracovního života, ale z pohledu pracovního trhu jde o drobnosti.
Výpověď bez udání důvodů? Nebude
Co by už nebyla drobnost, to by byla výpověď bez udání důvodu, což je vlajková loď ODS. Ministr ji do novely nenavrhl, ODS naznačuje, že se o to pokusí při projednávání ve Sněmovně. Jde ale spíš o PR cvičení, aby ODS a možná ještě TOP 09 ukázaly, jak jsou pravicové, když jim každý vyčítá velmi nepravicové vládnutí.
Čtěte také
Nemá to ale šance projít, a to je v této chvíli dobře. Vyhazovy bez udání důvodu a obecně rychlé propouštění by si žádaly mnoho věcí, které nemáme: funkční úřady práce, které vám hned pomohou najít jinou práci.
Dál vysoký náhradový poměr dávky v nezaměstnanosti v prvních týdnech po nenadálém propuštění. A obecně vysoké výdaje na aktivní politiku zaměstnanosti, aby se Češi byli ochotni hýbat za prací.
Nic z toho nemáme, zato třeba Dánové s jejich takzvanou flexicurity ano. Není ale možné si z tohoto konceptu brát jen půlku, jak si mnozí čeští politici mylně myslí.
Vzhledem k tomu, že žádná z větších reforem pracovního trhu zatím není dotažená, je vlastně dobře, že Jurečka přichází jen s flexinovelou mírného pokroku v mezích zákona. A to není satira.
Autor je ekonomický komentátor, výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.