David Klimeš: Draghiho investiční plán zemřel dřív, než se narodil
Někdejší italský premiér a předseda Evropské centrální banky Mario Draghi zachránil euro, ale nezdá se, že by dokázal zachránit celou Evropskou unii. Jeden z nejváženějších členů unijního establishmentu vypracoval skoro 400stránkovou analýzu konkurenceschopnosti Evropské unie. A je to docela brutální čtení, protože místo tradičního oznamování světlých zítřků naplno pojmenovává evropské zaostávání.
Čtěte také
Kdo však doufal, že zpráva bude podobným třaskavým momentem jako když Draghi v pozici šéfa Evropské centrální banky uprostřed eurokrize v roce 2012 pronesl svá slavná slova, že udělá „cokoliv je třeba“ pro záchranu společné měny, tak by měl spadnout z výšin zpět na zem.
Německo říká ne
V roce 2012 měl Draghi moc šéfa centrální banky a tím pádem i nástroje k záchraně eura. Nyní je „jen“ významným Evropanem, která přináší sadu nápadů, ale nemá moc je prosadit.
Zprávě se dostane jistě více pozornosti než o několik měsíců starší zprávě jiného italského expremiéra Enrica Letta o nepříliš dobrém fungování vnitřního trhu, ale jinak osud bude podobný.
Už nyní je jasné, že jedna z neprovokativnějších myšlenek Draghiho týmu bude oslyšena. A to je návrh podpořit investice v EU 750 až 800 miliardami eur ročně. Jak? Společným financováním na unijní úrovni, protože tak si evropské státy dohromady mohou půjčit levněji.Čtěte také
Jenže to neprojde, protože to navazuje na nekonečnou unijní hádku, zda má EU dohromady ručit za dluhy a jistit tak levnými penězi i rozpočtové hříšníky. Reakce na sebe nenechala také dlouho čekat. Německý ministr financí Christian Lindner doslova během pár hodin po zveřejnění Draghiho návrhu vystoupil s německým ne.
Nikde není řečeno, že nakonec nějaký společný dluh EU nevznikne, konec konců máme tu nedávnou inspiraci ve společné unijní půjčce na postcovidovou hospodářskou obnovu, ale určitě ne ve výši, o které Draghi sní.
Změní se toho ale hodně
To ale neznamená, že je Draghiho zpráva bezcenná. Naopak. Je to budíček, abychom s konkurenceschopností EU už konečně něco dělali.
Čtěte také
Unie nemá společný finanční trh, energie jsou příliš drahé, inovace a vývoj si sponzorují zcela nekoordinovaně jednotlivé země. Celková produktivita Evropanů začíná dramaticky zaostávat za USA a nezvládá najít recept na nastupující čínskou obchodní agresi.
Že jsou to všechno velká slova, která se Česka nedotknou? Tak to určitě neplatí. Zpráva správně kritizuje obří eurofondy na podporu chudších zemí, které možná fungují politicky, ale ne ekonomicky. Draghi by je místo toho raději nasměroval inovací, digitalizace a nového průmyslu.
Stejně tak bude třeba překonat nacionální spory, aby vznikli skutečně celoevropští ekonomičtí lídři a v první dvacítce světových firem dle kapitalizace se už konečně objevila nějaká z Evropy.
To vše se Česka dotkne nemalou silou. A jak se s tím vypořádat bude velké puzzle, protože společná unijní půjčka Draghimu určitě u Němců, Holanďanů a mnohých dalších fiskálně opatrnějších národů neprojde.
Autor je ekonomický komentátor, výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.