David Klimeš: Co by skutečně znamenalo být MEGA?

21. únor 2025

Snad nejnadužívanějším slovem současné evropské i české debaty je slovo „budíček“. Začalo po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu a dostoupalo svého vrcholu po Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde Trumpův viceprezident J. D. Vance brutálně zkritizoval Evropu snad za vše, co dělá. 

Kdo do té doby v Evropě ještě neprohlásil, že Trumpova administrativa, která přes hlavu Evropy vyjednává o míru s Ruskem a Evropě hrozí obchodní válkou, znamená budíček pro starý kontinent, tak to radši zopakoval hned dvakrát.

Čtěte také

Mezi Trumpem a Vancem podporované sítí krajně pravicových stran a populistických stran v Evropě se masivně ujala přesmyčka z Trumpova hesla MAGA, tedy Make America Great Again, na MEGA, Make Europe Great Again.

Co by tento budíček a nástup MEGA vlastně reálně pro Evropu znamenal? To už se prakticky od nikoho nedozvíme.

Není to překvapivé, často by šlo totiž o změny směřují k efektivní federalizaci Evropské unie, což je pro krajní a populistické politiky zároveň nepřijatelné.

To vysvětluje smutnou realitu, že ač od Trumpova zvolení uběhly už tři měsíce, tak na jeho výhružky obchodní válkou a appeasementem nebyla Evropa dosud schopna nějak smysluplně odpovědět. 

12 typů tanků

Tak si pojďme říct, co by MEGA ve skutečnosti znamenalo. Americký appeasement vůči Rusku při vyjednávání o Ukrajině ukázal, jak zoufalá je bezpečnostní pozice Evropy. Ta by mohla dát do své obrany dost zdrojů, ale není toho schopna. Proč?

Čtěte také

Italský expremiér Mario Draghi ve své zprávě o nekonkurenceschopné Evropě minulý rok ilustroval fragmentovaný unijní obranný průmysl tím, že EU vyrábí 12 typů bojových tanků, USA jen jeden.

Co tedy potřebujeme? Jednotný obranný průmysl není nic jiného, než že se bude vyrábět jeden typ evropských stíhaček, jeden typ tanků. A ano, bylo by skvělé, kdyby to bylo v Česku v průmyslové severní Moravě. Ale když to tak nedopadne, je třeba se smířit s tím, že na tom bude vydělávat jiná země, protože obrana Evropy musí být jednotná a funkční.

Čtěte také

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zcela přesně řekl, že teď už není vyhnutí a je čas na společnou evropskou armádu, protože americké bezpečnostní garance mizí.

Chtějí ale příznivci MEGA rychlou obrannou federalizaci? Chtějí, aby Češi byli závislí na francouzských stíhačkách, německých tancích a bránili východní hranici Evropy pod velením třeba Nizozemce? Nechtějí, proto jen křičí hesla na sociálních sítích. 

Finance jsou, jen je využít

Aby se evropský obranný průmysl rozjel, potřebuje peníze. Hodně peněz. Ono to tedy neplatí jen o obranném průmyslu, platí to i o investicích do inovací a konkurenceschopnosti, stačí se podívat do zmíněné Draghiho zprávy.

Čtěte také

Ale nyní Evropa řeší především obranu. Tak jak na to? Evropské domácnosti drží v úsporách o půl bilionu eur víc než Američané.

Proč? Protože je nemají kam investovat, v Evropě nefunguje jednotný kapitálový trh, který by rychle dokázal zafinancovat unijní potřeby. Zároveň každý stát si horlivě střeží své favority, kteří jsou pak menší a menší vůči americkým, ale i třeba čínským konkurentům.

Jeden příklad za všechny. Italská banka UniCredit by rád převzala německou Commerzbank, což by vytvořilo obra, který by mohl efektivně úvěrovat mnohé obranné projekty. Ale německá vláda je proti, protože německé rodinné stříbro se přeci Italům neprodává.

David Klimeš

Nevyhnutelné řešení, jak uvolnit evropské finance na obranu, je tak jednotný kapitálový trh a dobudování bankovní unie. Chtějí to příznivci MEGA? Ani omylem. Takže jsme zas jen u křiku na sociálních sítích.

Evropa skutečně potřebuje budíček. Ale je třeba si už konečně férově říct, co ten budíček znamená. A to je v této chvíli nevyhnutelná federalizace, protože jinak zůstane Evropa zcela bezmocná vůči aktuální amorální velmocenské politice.

Autor je publicista

autor: David Klimeš
Spustit audio