David J. Teece: Firmy musí k zachování demokracie přiložit ruku k dílu

6. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Firmy musí k zachování demokracie přiložit ruku k dílu

„Komunistická strana Číny dělá vše pro to, aby v technologické válce vyhrála a porazila konkurenci, a podrývá demokracii, pokud jí někde stojí v cestě,“ varuje David J. Teece v komentáři, který je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. 

Společenská odpovědnost firem musí chránit demokracii a upřednostňovat otevřené a spravedlivé společnosti doma i v zahraničí. Jak před více než 250 lety napsal skotský osvícenský myslitel a ekonom Adam Smith: „Nedostatek dobrodiní povede k nepohodlí ve společnosti, a převaha bezpráví ji zcela zničí.“

Text je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Příspěvky původně vznikly pro The New York Times World Review.
Čte: Lukáš Matoška
Zvukový design: Martin Hůla
Premiéra: 6. 11. 2020

Korporace, jejichž prosperita závisí na liberálně demokratických institucích, by měly přehodnotit svá strategická rozhodnutí, pokud tyto instituce jakýmkoli způsobem podrývají.

Nejde jen o dodržování právních předpisů, například pokud jde o praní špinavých peněz, jde o to přemýšlet o budoucnosti s hlubokým respektem k demokracii, otevřené společnosti, spravedlnosti a právnímu státu. Ostatní otázky, snad kromě těch o životním prostředí, dnes ztrácejí na důležitosti.

David J. Teece

David J. Teece

David J. Teece je profesorem mezinárodního obchodu na Kalifornské univerzitě, Berkeley.

Více si poslechněte v audiozáznamu eseje.

autoři: David J. Teece , Lukáš Matoška
Spustit audio

Související