Daniel Veselý: Odvrácená tvář Johna McCaina

Pohřeb amerického senátora Johna McCaina
Pohřeb amerického senátora Johna McCaina

Nekrology zveřejněné v souvislosti se skonem Johna McCaina líčí obraz válečného hrdiny, který do posledního dechu bojoval s toxickým trumpismem na americké politické scéně.

Vzniká tak pohodlná hagiografie, vytěsňující nežádoucí fakta. Zamýšlíme-li se nad odkazem té které významné politické osobnosti, je záhodno, aby byly zohledněny veškeré skutečnosti, tedy i ty, jež onu osobnost staví do špatného světla.

A v případě zesnulého Johna McCaina hovoříme o desítky let trvající politické kariéře, která měla dopad na životy milionů lidí – a mnohdy s katastrofálními následky.

Válečný hrdina?

Obraz válečného hrdiny, tak jak byl vykreslen v četných nekrolozích, zpochybňuje skutečnost, že se John McCain zúčastnil operace Rolling Thunder, během níž americké bomby usmrtily desítky tisíc civilistů. Už v roce 1969, kdy byl McCain týrán ve vietnamském zajetí, byla většina Američanů přesvědčena o tom, že válka ve Vietnamu není pouhou chybou, ale je z principu špatná a nemorální.

Lucie Priknerová: Zemřel John McCain, veterán z Vietnamu a legenda americké politiky

Senátor John McCain

Zemřel republikánský senátor John McCain. Spojené státy tak přišly o výraznou osobnost, politika, který byl často nezávislou a neřízenou střelou, tolik potřebnou pro čeření vod americké politiky.

Přestože McCain odmítl nabídku na protekční propuštění, poté, co v roce 1973 vyšel na svobodu, zatajoval informace o svých spoluvězních, kteří ve Vietnamu zůstali, jak dokládá nositel Pulitzerovy ceny Sydney Schanberg. Podle Schanberga, jenž se stal očitým svědkem pádu Phnompenhu do rukou Rudých Khmérů, se McCain patrně obával, že by se veřejnost mohla dozvědět choulostivé informace o jeho zajetí.

John McCain vstoupil do Kongresu v raných 80. letech, tedy v době, kdy v Americe Ronald Reagan zahajoval konzervativní revoluci. Přestože o něm tisk psal jako o pragmatickém neideologickém republikánovi, McCain podporoval jak Reaganovu ekonomickou agendu, tak kontroverzní politické kroky Bílého domu, včetně financování takzvaných contras, jež v Nikaragui páchaly teroristické činy. 

Kontroverzní politická kariéra

John McCain si získal pověst nekonvenčního politika, jelikož se občas odchyloval od republikánské ortodoxie. McCain kupříkladu hlasoval pro některé environmentalistické návrhy nebo pro sankce proti režimu apartheidu v Jižní Africe.

Jan Fingerland: John McCain, muž s příběhem

Senátor John McCain

Jen málo politiků dnešní éry má za sebou tak silný osobní příběh, jaký měl John McCain.

Jenže tato nekonformnost se manifestovala také v McCainově názorové nekonzistenci. Když v roce 2000 vedl volební kampaň během republikánských primárek v Jižní Karolíně, zprvu označil konfederační vlajku za symbol rasismu a otroctví, aby ji záhy oslavoval jako symbolické dědictví.

Ačkoli McCain na vlastní kůži zažil válečné trauma, při řešení komplikovaných krizí v zahraničí ignoroval diplomacii a prosazoval nasazení masivní vojenské síly. V roce 1989 hlasoval pro vojenskou intervenci do Panamy, podpořil obě invaze do Iráku, dále pak intervenci v Kosovu, jakož i tažení do Afghánistánu a Libye.

Třebaže McCain o bombardování Íránu jen žertoval, ve skutečnosti požadoval, aby byl jeho jaderný program zastaven vojenskou silou. Senátor rovněž volal po leteckých útocích proti Severní Koreji a Asadovu režimu v Sýrii.

Přestože se John McCain ostře vymezoval proti samotnému Trumpovi, podpořil většinu jeho návrhů, třeba radikální přepis daňového kodexu, navýšení vojenského rozpočtu nebo multimiliardový prodej zbraní do Saúdské Arábie, jež se podle organizace Amnesty International dopouští válečných zločinů v chudém Jemenu.

Daniel Veselý

Sloupkař listu The Washington Post Dana Miliband v roce 2016 prorocky napsal, že Sarah Palinová je politickou matkou Donalda Trumpa. John McCain si patrně nikdy neuvědomil, že i on proklestil cestu toxickému trumpismu na americkou politickou scénu, když během prezidentské kampaně v roce 2008 etabloval demagožku Sarah Palinovou.