Daniel Veselý: Jemencům se na lepší časy neblýská

17. únor 2017
Daniel Veselý

První zahraniční fiasko Trumpovy administrativy se odehrálo ve válečným konfliktem sužovaném Jemenu, kde při vojenské operaci přišlo o život 25 civilistů a jeden americký voják.

Vzhledem k nekonfliktnímu postoji Bílého domu vůči hlavnímu strůjci jemenské tragédie Saúdské Arábii se v této chudé arabské zemi na lepší časy příliš neblýská. Podle zprávy expertního panelu při OSN se Jemen, kde téměř dva roky probíhají boje mezi Rijádem vedenou koalicí a vzbouřenými Húsiji a jejich spojenci, nachází v nebezpečí rozpadu, z něhož není návratu.

Autoři zprávy navíc docházejí k závěru, že žádná ze zúčastněných stran konfliktu nemůže v blízké budoucnosti dosáhnout vojenského vítězství. Mezitím drtivá většina Jemenců potřebuje nějakou formu humanitární pomoci, téměř polovina obyvatel potřebuje urgentní pomoc a půl milionu dětí trpí chronickou podvýživou.

UNICEF hlásí, že každý týden v důsledku hladovění a snadno léčitelných chorob zemře tisíc jemenských dětí, z velké části proto, že více než polovina zdravotnických zařízení v zemi nefunguje. Tuto nadmíru žalostnou situaci podtrhuje saúdskoarabská blokáda, již posiluje americké válečné loďstvo, neboť izolace země paralyzuje obchodní ruch a import základních potravin.

Saúdy vedená intervence navíc umožnila jemenské mutaci Al-Kájdy nebývalý rozkvět, jak ostatně potvrzuje americké ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že od počátku saúdské invaze se počet jemenských káidistů zčtyřnásobil.

Otázka viny

Zpackaná vojenská operace americké armády za sebou zanechala usmrcené děti, ženy a zabitého elitního vojáka, aniž by byl eliminován vytčený cíl

Jestliže se očividných válečných zločinů dopouštějí všichni bojující aktéři, většina obětí a materiální destrukce padá na vrub Saúdy vedené koalice a nepřímo na Spojené státy a Velkou Británii, které Rijád a spol. zásobují vojenským materiálem, zejména municí.

Třebaže se prezident Obama v závěru svého mandátu rozhodl zablokovat zásilku vojenské technologie pro Rijád, lidskoprávní aktivisté volali po zastavení všech dodávek zbraní do ropné monarchie. Prezident Trump však hodlá zvrátit rozhodnutí svého předchůdce, neboť jeho administrativa lidská práva za svůj vývozní artikl nepovažuje.

Zpackaná vojenská operace americké armády, která za sebou zanechala usmrcené děti, ženy a zabitého elitního vojáka, aniž by byl eliminován vytčený cíl, má svoji kafkovskou dohru. Zatímco se mluvčí Bílého domu Sean Spicer snažil přesvědčit veřejnost o úspěšnosti zásahu, ministři svrženého jemenského prezidenta Hádího, kteří válečné úsilí Rijádu a spol. vítali, přehodnocují svou podporu amerických pozemních misí v zemi.

Recept na další neúspěchy?

Americké ministerstvo obrany zvažuje návrh, podle nějž má být Jemen oficiálně označen za bojovou zónu ve válce proti terorismu. Jinými slovy, tato arabská země by se mohla stát dějištěm intenzivnějších vojenských operací namísto ojedinělých vpádů a bezpilotních útoků. A to nikdy nevěstí nic dobrého.

UNICEF hlásí, že každý týden v důsledku hladovění a snadno léčitelných chorob zemře tisíc jemenských dětí

Trumpův dočasný zákaz vstupu muslimů do USA se navíc dotkl Jemenců, zatímco občané Saúdské Arábie, jejichž vláda nese na destrukci Jemenu lví podíl, mohou do Spojených států vycestovat, kdykoliv se jim zlíbí.

Zdá se, že Trumpem iniciovaný boj proti islámskému fundamentalismu notně zadrhává již od samého začátku. Tragédie Jemenců lapených mezi saúdskými bombardéry a šíitskými povstalci patrně jen tak nepomine, jelikož Bílý dům má v úmyslu válečné dobrodružství Rijádu a jím vedené koalice nadále podporovat. Toho chce dokázat odstraněním dosavadních restrikcí na zásilku vojenské technologie a nelze vyloučit ani hlubší zapojení USA do konfliktu.

  • Aktuální dění
  • Komentář
  • jemen