Daniel Münich: Největší vlna nezaměstnanosti přijde v létě. A poroste až do jara

21. květen 2020

Pandemie nového typu koronaviru zasadila naší ekonomice citelnou ránu. Jak nejlépe nastartovat to, co doteď muselo počkat?

Čtěte také

„Nejdůležitější teď je šířit racionální optimismus. Nastartovat rychle ekonomiku a snížit nezaměstnanost. Lidi si musejí přestat dělat rezervy na ještě horší časy. Musejí mít chuť znovu utrácet,“ říká optimisticky ekonom a člen institutu CERGE-EI Daniel Münich.

Vlna nezaměstnanosti přijde v červenci

Česko je dlouhodobým evropským rekordmanem z hlediska nízké nezaměstnanosti. „Nyní nezaměstnanost raketově vzrostla. Nic strašného to ale není,“ uklidňuje Münich. „Je třeba počítat s tím, že se s nezaměstnaností budeme vypořádávat déle.“

Čtěte také

„Česká republika má sice výhodu, že k nám krizové věci přicházejí se zpožděním. Máme tak čas se rozkoukat. Poučit se z toho, co dělají ostatní, a zavést opatření. Ale zároveň česká ekonomika reaguje pomalu.“

„Nezaměstnanost poroste přinejmenším do jara příštího roku. Největší vlna přijde zřejmě v létě, protože spousta lidí zatím neměla důvod hlásit se na úřadech práce,“ předvídá Daniel Münich.

Peněz je dost

Poslední vlna uvolňování potěší zejména poskytovatele služeb

Jak dlouho bude stát ještě schopen pomáhat firmám? „Peněz je dost. Česká republika se sice zadluží víc, než se čekalo, ale zvládne to. Podmínkou je, že se situace nesmí opakovat. Podruhé šlápnout na brzdu by už nebylo tak jednoduché.“

„Plošná opatření byla adekvátní na úplném začátku. Teď je opravdu čas na to ekonomiku znovu rozjet a vrátit do normálu. Jenže ekonomika závisí i na mezinárodních vazbách. Musíme se tedy mít na pozoru a bedlivě sledovat epidemiologickou situaci, protože ne všechno je za námi.“

Opatrně a s rozvahou

„Musíme být připraveni i na špatnou variantu. Náklady na řešení situace jsou totiž obrovské. Nejlevnější bude zabránit druhé vlně. Částka na preventivní opatření je zanedbatelná v porovnání se škodami, které páchají plošná opatření. Čím lépe bude fungovat chytrá karanténa, tím menší budou ekonomické dopady.“

Čtěte také

S tím souvisí hlavně chytře cílené testování a rychlé vyhledávání kontaktů nakažených. Potřeba ale bude i zlepšení komunikace s epidemiology.

Další témata rozhovoru: návrat dětí do škol; přínosy distančního vzdělávání; dohled nad průběhem vzdělávání.

autoři: Zita Senková , Daniel Münich , opa
Spustit audio

Související