Dálniční policejní hlídka v roce 2025

12. prosinec 2012

Policista budoucnosti pojede v technologicky vyspělém, možná i roboticky řízeném autě. Navíc bude mít k dispozici policejní motorky bez lidského řidiče, nebo dokonce bezpilotní létající stroje.

Tento koncept představily na tradiční automobilové přehlídce v Los Angeles automobilky BMW, General Motors, Honda, Mercedes-Benz a Subaru. Tématem letošního ročníku totiž byly představy inženýrů o vybavení policejní dálniční hlídky v roce 2025. Podmínky zejména na amerických dálnicích budou pravděpodobně tvrdší a nepřehlednější než dnes. Provoz bude rychlejší a chaotičtější. Ke sledování dodržování předpisů a pro sběr dopravních informací bude tedy nutné využít i robotických autonomních prostředků. Dálniční policie bude díky nim pracovat efektivně.

Velmi futuristicky působily návrhy od firem Honda a BMW. Honda přišla s koncepcí prakticky zcela automatizovaného mobilního roje s názvem California Highway Patrol Drone Squad. Hlavní vozidlo skupiny s názvem Auto-Drone bude sloužit jako pojízdná základna pro vypouštění menších robotických motorek Moto-Drone. Na palubě hlavního vozidla také bude moci být lidská posádka, ale nikoliv nutně. Celá skupina strojů bude spolupracovat při stíhání a zadržování dopravních delikventů.

Návrh firmy BMW je velmi podobný. Jejich základní pilotované vozidlo s názvem E-Patrol bude sloužit pro vypouštění malých robotických jednokolek nebo dokonce dopravu monitorujícího létajícího robota. Jedno základní vozidlo s doprovodným rojem malých autonomních robotů tak zastane práci menší flotily policejních vozů i jedné policejní helikoptéry. Předpokládá se ovšem, že v době realizace těchto smělých vizí také už budeme mít adekvátní rozhraní, které umožní řídit celý roj najednou z jednoho místa.

<p> <iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/voEQ3qpvDCs" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Zdroj: Popular Science, Autoblog

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu