Čtyři okna zásobí elektřinou celý dům. Z Tchaj-wanu přijela do Prahy převratná novinka

2. říjen 2017
okna ilustrační foto

Na cestě k energetické nezávislosti se objevila další zajímavost – okna, která umí stínit interiér, a navíc ještě vyrábět elektřinu. Novinku do Prahy přijeli představit specialisté z tchaj-wanské Národní univerzity.

Vývoj okna, které umí vyrábět elektřinu a zároveň stínit interiér začal na National Taiwan University of Science and Technology už téměř před deseti lety – v roce 2008. Do Prahy teď přijel vynálezce Chin-huai Young hledat spolupracovníky, kteří by mu pomohli s evropským trhem.


Česká republika patří na evropském trhu k lídrům ve výrobě venkovních hliníkových žaluzií. Pokud by se segment začal ubírat směrem k samozatmavovacím sklům, mohlo by to mít na tuzemské továrny se stínící technikou nepříjemný dopad.

Největší zájem o tchaj-wanskou technologii mají na Blízkém východě. Podle profesora Chin-huaie o okna tohoto typu stojí i v Číně, na Tchaj-Wanu, v Malajsii nebo ve Velké Britanii. V České republice byl vynález představen na letošním veletrhu ForArch.

Podle testů tchaj-wanské technické univerzity mohou už pouhá čtyři okna, vybavena touto technologií, pokrýt elektrickou spotřebu celého domu. Jeden metr čtvereční speciální skleněné výplně totiž vyrobí až 88W.

Okno se skládá ze tří částí. První sklo je doplněno nanočásticemi, které zajišťují co možná největší přísun slunečního záření na druhé sklo, kde je speciální silikonový film. Ten mění sluneční záření na elektřinu. Na třetím skle je reflexní plocha, která sluneční paprsky odráží zpět, čímž se zlepšuje účinnost výroby elektrické energie a zároveň stíní interiér. To může snižovat náklady na jeho chlazení až o polovinu.

„Já jsem to samozřejmě viděl. Je to velice efektní. Vypadá to skvěle, nicméně v tuhle chvíli to určitě neumožňuje ty věci, co nám umožňuje stínící technika, kterou aktuálně máme,“ říká Leoš Paclík ze Sdružení výrobců stínící techniky a dodává, že dnes existují speciální materiály s obrovskými možnostmi v rámci odrazu tepla nebo propustnosti světla. Paclík vzpomíná i možnost řídit stínící techniky třeba pomocí chytrého telefonu.

autor:Petr Kološ
  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • Tchaj-wan
  • okno
  • stínící technika