Covid nás promoří jako jiné viry. Vakcíny brání těžkým průběhům a úmrtím, vysvětluje imunolog Drbal
Stačí jedna dávka vakcíny proti covidu-19 a odstup tří týdnů, aby byl člověk považován za bezinfekčního? „V okamžiku, kdy si řekneme, že virus tu bude trvale a nejde zastavit, tak jedna dávka nepochybně stačí,“ míní imunolog Karel Drbal. Člen vakcinologické společnosti Daniel Dražan souhlasí, že záleží na momentální situaci. „Ale pro odborné organizace plně očkovaný je člověk až čtrnáct dní po druhé dávce. To, že je někdo plně očkován, ale neznamená, že je imunní.“
„Rozhodnutí ministerstva nechci popírat, možnost volněji žít už po jedné dávce může být pro společnost motivační, takže se víc lidí naočkuje a kontrola nad epidemií bude lepší. To funguje v situaci epidemie na nízkém bodu vlny, takže v této chvíli tomu rozumím,“ konstatuje lékař a člen České vakcinologické společnosti Dražan.
Čtěte také
Imunolog Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje, že imunní je každý, kdo se s virem setkal nebo dostal jakoukoliv dávku jakékoliv vakcíny. „Imunita ale nikdy nebude stoprocentní. A naším cílem je, aby neumírali lidé. Vakcíny jsou konstruovány tak, aby eliminovaly nebo ztížily těžké průběhy, protože nezabíjí covid, ale neadekvátní odpověď imunitního systému na něj.“
„Vakcínou se snažíme eliminovat těžké případy a úplně pomíjíme, že většina populace už onemocněním prošla,“ tvrdí imunolog. „Takový člověk má mnohem pestřejší imunitní odpověď než po vakcíně. Ale ty fungují na všechny mutace a jestli o pár procent více nebo méně, to už nevadí.“
Dnes vidíme nová ohniska ve velmi proočkovaných destinacích, dodává vědec. „I Anglie hlásí nová ohniska, ale také nula úmrtí. My se tedy přenosu neubráníme, virus prostoupí společností tak jako jiné viry,“ předpovídá Drbal.
Dražan: Nezpochybňujme dvě dávky vakcíny
Lékař Dražan připomíná, že cílem vystavování covid pasu není ochrana jeho nositele, ale snaha zabránit šíření infekce. „Účinnost přenosu se ale testuje velmi obtížně, studií je velmi málo. Toto nahrazuje testování, zda mají očkovaní lidé bezpříznakové infekce.“
Čtěte také
„Pokud lidé nemají pozitivní PCR test, tak se předpokládá, že je i snížené riziko šíření infekce. Poslední údaje uvádějí, že proti indické variantě je účinnost vakcinace jednou dávkou Pfizeru jen 33 procent, tedy velmi nízká. Proto bych nezpochybňoval potřebu dvou dávek,“ opakuje Dražan.
Podle něj musíme být připraveni, že se epidemická situace může zase zhoršovat. „Nevíme, jak jsme na tom s kolektivní imunitou. Také nemůžeme vědět, jak dlouho imunita bude trvat, takže nevíme, koho a kdy bude třeba přeočkovávat. Proto se musíme připravit co nejlíp,“ doporučuje Daniel Dražan.
Rozhodnutí ministerstva nechci popírat, možnost volněji žít už po jedné dávce může být pro společnost motivační.
Daniel Dražan
Imunolog považuje 90 nebo 180 dní imunity za nesmysl. „Imunita v případě SARS-CoV-1 trvala desítky let a není důvod, že to tady bude jinak. Proto považuji nasazování třetí dávky na podzim za nezdůvodnitelné.“
„Protilátky jsou důležité, ale covid pas neřeší imunitní stránku věci, jen přítomnosti viru respektive pomyslnou obranu v případě vakcinace, ale tato není stoprocentní. Musíme začít měřit, kdo se vyléčil z infekce, a to zatím pro covid pas neděláme,“ kritizuje Karel Drbal.
Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.
Související
-
Imunita po covidu-19 by mohla vydržet roky, snad i celý život. Dlouhodobě by mělo chránit i očkování
Paměťové B-lymfocyty se zřejmě dále vyvíjejí a sílí nejméně rok po prodělání covidu. Studie z toho vyvozuje, že imunita po nemoci i vakcíně by mohla být opravdu dlouhodobá.
-
Všechno ukazuje na to, že třetí dávku očkování potřebovat budeme, tvrdí virolog Hirsch
Přihlásit se k naočkování proti covidu-19 mohou stále mladší ročníky. A zájem mladých se nyní snaží povzbudit i kampaň ministerstva zdravotnictví.
-
Indická mutace koronaviru je zřejmě více odolná vůči očkování a už je v Česku, varují vědci
Indie hlásí stovky tisíc mrtvých. Svůj podíl na rychlém šíření covidu-19 tam zřejmě mají také nové mutace, které pomáhají viru překonat získanou imunitu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.