Co čeká kosmonauty po návratu z vesmírné mise? Hlavně se musí sžít s gravitací

10. duben 2017
Mezinárodní vesmírná stanice, astronaut

Za šest měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) si zvykli, že mohou ve stavu beztíže volně zavěsit věci do prostoru a že jejich tělo váží daleko méně. Teď se tři kosmonauti vrací na Zemi a budou se muset znovu sžít s gravitací.

Jeden americký a dva ruští kosmonauti strávili ve vesmíru 173 dní. Američan Shane Kimbrough a dva rusové Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko nastoupili do kosmické lodi Sojuz MS-02 dnes kolem desáté hodiny středoevropského času a asi o třicet hodin později by měli přistát v Kazachstánu.


Návrat kosmonautů z jubilejní 50. mise na Mezinárodní vesmírnou stanici bude možné sledovat online na internetové stanici NASA TV.

Přestože kosmonauti hodně cvičí a na návrat se připravují, vždycky je čekají nepříjemné příznaky návratu do běžné gravitace. Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl říká, že kromě zdravotních komplikací, kdy mohou mít kosmonauti problémy s tlakem a vestibulárním aparátem, je pro navrátilce z vesmíru těžké zvykat si na obyčejné odkládání předmětů tak, aby jednoduše nespadly na zem. „Člověk si strašně rád na stav beztíže zvykne – na takové to poletování a odkládání věcí kolem sebe.“

Kosmonauti v rámci půlroční mise pracovali doslova na stovkách experimentů, například v oblasti biotechnologií. Kromě toho absolvovali i mnoho kosmických vycházek, tedy výstupů ve skafandru do vesmíru, a také během svého pobytu přijali všechny vesmírné lodě, které dnes na Mezinárodní vesmírnou stanici létají – jednu ruskou, jednu japonskou a dva typy amerických lodí.

Mezinárodní vesmírná stanice

Během svého pobytu zažili členové posádky poměrně dobrodružnou situaci. Během jedné z kosmických vycházek, na které prováděli technickou úpravu stanice, část ochranného štítu před meteority uletěla do kosmu. Vyřešili to ale vcelku pohotově tak, že na její místo dali kus jiné izolace.

Přestože aktuálně napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem mohou ovlivnit i situaci na Mezinárodní vesmírné stanici, vztahy mezi kosmonauty jsou prý nad politiku povznesené. Podle Tomáše Přibyla je projekt objevování vesmíru natolik provázaný s oběma státy, že reálný rozpad tohoto kosmického manželství zatím nehrozí. „Obě dvě strany na tuhle kartu vsadily tolik, že si myslím, že ani jedna z nich si to nepřeje.“

  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • vesmír
  • kosmonauti
  • mezinárodní vesmírná stanice