To, co bylo, neodplulo, stále se mnou zůstává… Na první proces s VONSem v roce 1979 vzpomínají děti odsouzených
To, co bylo, neodplulo, stále se mnou zůstává… To je začátek písně Mejly Hlavsy, a tak i začíná pořad Historie Plus, který se vrací k událostem, které se odehrály před 36 lety.
Právě tehdy probíhal soud s některými z představitelů a aktérů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Z původních 11 zatčených jich souzeno bylo šest. Pět z nich odcházelo ze soudní síně rovnou do vězení.
Na místě, kde soud probíhal, se sešli někteří z „dětí“ tehdejších odsouzených, Monika Arkai-Dienstbierová (té bylo tehdy 16 let), Marek Benda (tehdy 11letý) a Jan Bednář (v té době dospělý, 26letý muž).
Také oni patřili k těm tzv. odsouzeným, protože soudní rozsudky postihly nejen obviněné, ale celé jejich rodiny.
A právě oni na danou dobu vzpomínali, co se v jejich životech dělo, jaké důsledky z toho, že se ocitli v rodině „kriminálníka“, vznikaly.
Ale vraťme se k tomu, co vlastnímu soudu předcházelo – po prvních letech tzv. normalizace, která znamenala „pouhé“ sociální vyčlenění těch, kteří s komunistickým režimem a normalizací nesouhlasili, jak v pořadu říká historik doc. Michal Stehlík, přichází přelom v podobě proslulé Helsinské konference, která se mimo jiné dohodla na ochraně lidských práv.
A právě to bylo impulsem pro vznik Charty 77. Její signatáři se nezalekli ani šikany, ani perzekucí. Naopak chtěli, aby právě tento závazek komunistické Československo dodržovalo.
Ale co chtít po totalitním státu, který s lehkým svědomím podepsal ledacos, k lecčemu se zavázal, včetně vlastních zákonů, ale s plněním si žádné velké starosti nedělal.
A to byl krok od chartistické snahy o dialog k vyžadování toho, aby se dodržovaly alespoň základní principy. Právě proto v roce 1978 vznikl Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).
Krátce poté ale došlo ke kriminalizování a také k onomu proslulému soudu hlavních představitelů VONSu. Odsouzeni byli: Petr Uhl, Jiří Dienstbier, Václav Benda, Václav Havel, Otta Bednářová – vězení, Dana Němcová – podmíněný trest.
Pokud si budeme klást otázku po motivech těch, kteří ve prospěch nespravedlivě souzených pracovali, tak odpovědí nám může být text ze závěrečné řeči, který pronesla Otta Bednářová:
„Poznala jsem při neveřejných soudních rehabilitacích v 60. letech, jak svědci odvolávali svá svědectví a soudci litovali svých rozsudků z 50. let… A dodnes mne trápí svědomí, že jsem tehdy mlčela… Slíbila jsem si tehdy, že už nebudu nikdy lhostejně přihlížet nespravedlnostem, i kdybych za to měla zaplatit jakoukoliv cenu.“
Pořad Historie Plus připravila a moderuje Ivana Denčevová, hostem je historik doc. Michal Stehlík. Poslechněte si ho kdykoli nahoře v článku nebo v audioarchivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.