Členka předsednictva STAN Pecková: Nejsme hnutí pavlačových drben. Není důvod, aby Rakušan odstoupil

26. červenec 2022

Hnutí STAN je řečeno slovy svého předsedy Víta Rakušana rekordmanem v tom, kolik problémů si stačilo způsobit v tak krátkém čase. Přesto na předčasném volebním sněmu neměl protikandidáta a hlasovali pro něj téměř všichni delegáti. „Má naši podporu a důvěru. Nevidím důvod, proč bychom jen proto, abychom vyslali signál, že máme více kandidátů, postavili někoho dalšího,“ zdůrazňuje středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

„Neměl protikandidáta, protože si myslíme, že tu roli předsedy dělá dobře, odvádí skvělou práci a má velkou podporu,“ dodává s tím, že STAN není hnutím jednoho muže.

Čtěte také

Rakušan podle ní kauzu Dozimetr spojenou s bývalým náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem řešil rychle a důsledně, hned jak se objevily hmatatelné důkazy. Podezření, které měla například pražská radní Hana Marvanová (STAN), prý byly na bázi dohadů.

„Nejsme hnutí pavlačových drben, které se řídí tím, co se říká,“ dodává Pecková s tím, že takto se něco povídá snad na každého starostu či politika. Je prý také otázkou, proč Marvanová sama nepodala trestní oznámení, pokud by měla dostatečné důkazy.

Selhání jednotlivce

Pecková odmítá výtky opozičního hnutí ANO, že by Rakušan neměl kvůli kauze pokračovat ve funkci ministra vnitra: „Nezasahuje do vyšetřování a neovlivňuje policii, naopak jí dává prostor pro to, aby mohla dobře dělat svoji práci. Proto si myslím, že nemá odstoupit.“

Čtěte také

Poukazuje na to, že kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem už odstoupil ministr školství Petr Gazdík. „Není obviněn, ani obžalován, dokonce ani není zaznamenán v odposleších. A přesto to udělal. Ale vůbec nevím, proč by měl rezignovat Vít Rakušan, který se na tom nepodílel vůbec žádným způsobem,“ doplňuje.

V kauze Dozimetr šlo prý o selhání jednotlivce, kterému nelze zabránit – to nedokáže ani policie, která má k ruce mimořádné nástroje jako například odposlechy využívané v odůvodněných případech po schválení soudem.

„Takové kriminální kauze a selhání jednotlivců nezabrání žádný politický systém, žádný předseda,“ podotýká Pecková.

Co říká na kauzu poděbradského starosty Jaroslava Červinky, který ukončil své členství v hnutí kvůli rasistickému výroku? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Lukáš Matoška , ert
Spustit audio

Související