CIVITAS Forum 2011

Natura

Merkur a čočka. Udržitelná městská mobilita. Dřevokazné houby. Rybí obojživelníci.

Aktuálně: Od narození jednoho z nejvýznamnějších představitelů české vědy 20. století, prof. Otty Wichterleho, uplyne dnes, 27. října, téměř sto let. Kromě vynálezu umělého polyamidového vlákna - silonu, se prof. Wichterle proslavil zejména kontaktními čočkami. Ty byly také jedním z posledních vynálezů, pod kterým je podepsán jen jediný autor a nikoli celý vědecký tým, jak je běžné dnes. Jejich první prototyp vznikl v roce 1957. K technologickému zjednodušení pak pomohla stavebnice Merkur.

Téma: Iniciativa Evropské komise CIVITAS usiluje o udržitelnou dopravu a je koordinována městy. Ta jí slouží jako živé “laboratoře” pro testování nových dopravních projektů a hodnocení jejich výsledků. Projekty na zlepšení městské dopravy byly také náplní programu mezinárodního setkání CIVITAS FORUM 2011, které se konalo minulý týden ve Funchalu, hlavním městě madeirského souostroví.

Seriál: Tentokrát se budeme věnovat jednomu neprávem zapomenutému českému objevu. Jedná se o antibiotikum mucidin.

Příhody přírody: Když chceme vyjádřit skutečnou bezmoc, řekneme, že se cítíme jako ryba na suchu. Všechny ryby však nejsou na souši bezbranné. Mnohé druhy se pobytu mimo své přirozené prostředí celkem dobře přizpůsobily.

Na slyšenou se v premiéře ve čtvrtek od 9 hodin těší Tamara Urválková.