Civilizace: Nejen o ženách středověku

10. leden 2014
Ženy a děti při středověkém turnaji v Jaroměři

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Možná i vás toto rčení napadne při poslechu příběhu české a uherské královny Barbory Celské, který zazněl v Magazínu Leonardo – Civilizace 10. ledna.

Společně jsme se vypravili na konferenci Výzkumného centra Dvory a rezidence ve středověku Historického ústavu Akademie věd: Ženy a děti ve dvorské společnosti. Centra, které v těchto dnech oslavilo první rok své existence. Mnohé se do magazínu s premiérou 10. ledna nevešlo.

Objekty sňatkové politiky
V magazínu jsme se velmi krátce setkali s prof. Lenkou Bobkovou, která si pro konferenci připravila přednášku s názvem Dítě jako objekt sňatkové politiky králů Jana a Karla Lucemburských. V následném rozhovoru jsme našly prostor nejen pro děti, ale také pro ženy a jejich možnosti zasahovat do diplomacie země.

Vše začíná i končí
Připojit můžeme navíc také rozhovor s PhDr. Milenou Bravermanovou zaměřený na pohřby žen a dětí panovnických dynastií na Pražském hradě.

Ke konferenci Ženy a děti ve dvorské společnosti se vrátíme ještě v příštích magazínech Leonardo, kdy nabídneme setkání s Danou Dvořáčkovou, Martinem Nodlem, Lenkou Blechovou, Martinem Holým, Sylvií Stanovskou a Janem Zelenkou. Hovořit budeme nejen o komplikovanosti samotného výzkumu tohoto tématu, ale i o postavení žen a „malých dospělých“ u dvora, jejich výchově i stopách v literatuře. V druhé polovině roku se můžete těšit také na kolektivní monografii, která nabídne řadu dalších informací, které se do magazínu nevejdou.

Spustit audio
autor:Adriana Krobová
  • Historie
  • středověk