Církev si mě tak nějak vtáhla sama, ale otec nesouhlasil, vzpomíná farářka Roytová
Libuše Roytová je farářkou u nás třetí největší křesťanské církve – Církve československé husitské. Už před maturitou věděla, že chce studovat teologickou fakultu, ale psal se rok 1974, a to byla doba tuhé totality. „Když jsem o tom na gymnáziu začala mluvit, byla jsem některými profesory upozorněna, ať to raději nedělám,“ vzpomíná.
Čtěte také
„Říkali mi, ať o tom nemluvím nahlas, protože by mne museli odrazovat. Takže jsem se s rozhodnutím jít studovat teologii musela trochu poprat.“ Odrazovali ji a varovali, aby si nezkazila život – nikdo samozřejmě netušil, že přijde den a „vláda jedné strany“ bude minulostí.
Musela tak své rozhodnutí neustále zdůvodňovat – jak okolí, tak i sama sobě. „Měla jsem ale docela pevné ,podhoubí‘, protože jsem v Československé církvi husitské v Praze-Holešovicích vlastně vyrůstala. Moji prarodiče ji zakládali, babička pak byla i v radě starších,“ doplňuje.
Víra si mne našla
„A pak mě tatínek, když už jsem byla na gymnáziu, vzal do Říma, kde jsem viděla ty krásné kostely. A tam to křesťanství volá na člověka samo. Tehdy jsem si řekla, jak je možné, že chodím do kostela, že jsem byla biřmovaná a těm obrazům nerozumím. Takže jsem začala studovat Bibli a další knihy – a ono si to mě samo vtáhlo…“
Čtěte také
Rodina ale s jejím rozhodnutím překvapivě nesouhlasila. „Nebyli spokojení, hlavně tatínek. Protože se o mne bál. A ani po revoluci na mé bohoslužby nikdy nepřišel – přestože jsem v jeho rajonu v Praze 4 působila šest let,“ přiznává farářka Roytová s tím, že se mu zřejmě nechtělo být „otcem farářky“.
Profese farářka u nás není ale zrovna častá ani dnes. Přinášejí ženy do farářské služby něco specifického, jiného? „Je to stejné i v dalších profesích, stejně se můžeme ptát, co přinášejí ženy–lékařky, učitelky, novinářky... Přítomnost žen v církvích dobrá je, ale že bych mohla říct, že ženy dělají službu jinak, to nemůžu,“ uzavírá.
Jaké to je působit v Kostele sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí? Proč říká, že jejich církev je realistická a liturgie ztělesňují autentickou radost? Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Církev československá husitská vydala knihu, která představuje zajímavé osobností z jejích řad
Církev československá husitská si letos připomíná sté výročí vzniku a při této příležitosti vydala knihu, která představuje stovky zajímavých osobností z jejích řad.
-
Mistr Jan Hus a dnešní husitská církev
O odkazu velkého českého reformátora a o péči Československé církve husitské o tento odkaz si povídáme s husitskou farářkou z Tachova Zuzanou Kalenskou. V pořadu za...
-
Meditace, modlitba, ztišení, to jsou pevné kameny pod nohama, vyzývá farářka Sandra Silná
„Žili jsme ve falešném pocitu bezpečí, možná laxnosti vůči věcem, které nás už dávno měly trápit. A teď tedy pandemie obnažila všechno to bolavé,“ míní Sandra Silná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.