Čínští komunisté nepřekročí svůj stín, odhaduje šéf Asociace exportérů závěry nové pětiletky
V Číně dnes zasedá nejvyšší vedení tamní komunistické strany. Na jednání by strana měla schválit návrh příštího pětiletého plánu, který určí cíle ekonomického a sociálního rozvoje země pro období 2016 až 2020.
„Letos je schůze zvlášť důležitá,“ uvedla v Ranním Plusu analytička Asociace pro mezinárodní otázky Alice Rezková. „Čínské ekonomice se nedaří tak jako dříve, a bude zásadní si nastavit nové cíle a reformy na dalších pět let.“
Jedná se zejména o reformu státních podniků, které dominují v mnoha odvětvích. Reformám se ale celá řada subjektů v zemi brání, protože mohou přijít o moc i o své rozpočty.
Přesto je vliv politické garnitury na ekonomiku je obrovský, potvrdila odbornice. „Přes 60 % podniků je státních, 95 % bankovních aktiv spravuje stát.“
„S takovým ekonomickým systémem nemáme zatím zkušenost,“ řekla Rezková. „Jsou zde prvky kapitalismu a zároveň prvky socialismu, centralizované ekonomiky, a to se všechno mísí.“
Nezbytná je podle analytičky i reforma rezidentství, tedy povolení k pobytu v zemi. „Dnes je každý člověk vázán na místo, kde se narodil a nemůže se přestěhovat bez povolení vlády.“
„Komunistické vládě nic jiného než prosadit reformy nezbude, ale bude to velmi těžké: Čína se bojí, aby většími reformami nedospěla k sociální nestabilitě,“ tvrdí Alice Rezková.
Česko tradičně boduje ve strojírenství a energetice
Předseda Asociace exportérů Jiří Grund označil současné česko-čínské obchodní vztahy za optimální.
„Čína je sice orientována na export, ale záleží jen na českých podnikatelských subjektech, jestli se dostanou do oborů, kde mohou uplatnit své výrobky,“ dodal.
Zatím české firmy vyvážejí zejména zařízení pro strojírenství a energetiku. „Znám i firmy, které na čínském trhu uspívají se spotřebním zbožím, což je v podstatě rekord.“
To, že se situace na trhu mění, Grund potvrdil. „Čína zvyšuje ceny a v některých chvílích poměrně razantně.“
Závěry jednání čínských komunistů o pětiletce bere předseda s rezervou. „Komunistické režimy vždy naplánují hezké perspektivy dopředu, ale konce bývají někde jinde,“ připomněl.
„Jsem sám zvědavý a počkám si. Nejsem ale tak optimistický. Myslím si, že čínští komunisté nepřekročí svůj vlastní stín,“ odhadl Jiří Grund.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.