Čínští archeologové objevili v Číně vzácnou hrobku

6. srpen 2006
Monitor

Vědci si jsou zatím jisti, že hrobka pochází ze 3. století před naším letopočtem a přikládají jí skutečně velký význam. Domnívají se totiž, že patří babičce prvního čínského císaře Čchin Š'Chuang-ti - královně matce Xia. Podle slov odborníků ze Sianského institutu archeologie jde o druhé největší starověké pohřebiště, které do této doby bylo v Číně objeveno.

Hrobka zabírá plochu 17,3 hektaru a nachází se na jihu Sianu, hlavního města čínské provincie Šen-Si na území studentského městečka Sianské obchodní univerzity. Chronologicky spadá nález do období vlády prvního čínského císaře, který vládl v letech 221 - 210 př. n. l., a hrobka byla pravděpodobně zbudována na jeho příkaz. Místo posledního odpočinku samotného císaře se nachází asi 30 km na jihozápad a zabírá několik desítek hektarů.

Archeologové doufají, že se jim během průzkumu hrobky podaří upřesnit řadu okolností, které souvisí s pohřbem samotného císaře, a také rozšířit současné znalosti pohřebních obřadů dynastie Čchin. Dosud objevili v pohřební šachtě dva povozy, do kterých se kdysi zapřahalo šestispřeží koní. Kromě toho byly nalezeny pečetě se znakem dynastie Čchin a také mnoho úlomků bronzových a keramických nádob.

Připomeňme si, že hrobka prvního čínského císaře je známá především tím, že jeho klid chránila terakotová armáda 7.000 hliněných vojáků v životní velikosti a 90 vojenských vozů, koňských čtyřspřeží. I přes tuto armádu ochránců bylo místo jeho odpočinku přece jenom objeveno v roce 1974. A také, jako hrobky faraónů, má údajně svou tajemnou moc. Prý už na začátku dvacátého století nalezl rolník, který kopal studnu poblíž mauzolea, kromě vody také terakotovou postavu válečníka v životní velikosti. Krátce po objevu se ale voda ze studny ztratila. Nálezce proto raději zakopal sochu zpět do země a o objevu mlčel. Teprve až v roce 1974 další kopáči studny vykopali jinou postavu válečníka. Tento nález již nezůstal utajen a brzy přijeli na místo archeologové.

Není sice pravděpodobné, že by se v hrobce císařovy babičky také schovávala celá armáda, ale vzhledem k její velikosti možná archeology čeká ještě pořádné překvapení.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio

Více z pořadu