Čínský ministr zahraničí zpochybňuje původ koronaviru, všímá si South China Morning Post
Čínský ministr zahraničí Wang I při své norské zastávce a v rámci úkolu posílit čínsko-evropskou spolupráci naléhal, aby lidé „pečovali o zdravý a stabilní“ bilaterální vztah mezi Evropou a Východem.
Varoval ale i před udělením Nobelovy ceny míru hongkongským demonstrantům a zpochybnil původ koronaviru. Téma pro deník South China Morning Post.
Ministr zdůraznil, že příchod pandemie ukázal potřebu větší spolupráce. Zároveň však v konfrontaci s médii nabídl pochybnosti o původu viru a nemoci covid-19.
Čtěte také
„Mnoho informací a výzkumů naznačovalo, že virus se objevil na různých místech a mnohé události předcházely incidentům v Číně. Kde to vlastně vzniklo? Kdo byl pacient nula?” ptal se Wang a dodal, že existují vědecké otázky, které by neměly být politizovány ani stigmatizovány.
Šéf čínské diplomacie ale rázně reagoval na možné ocenění protestujících v Hongkongu. Peking podle něj rozhodně odmítne jakýkoli pokus využít Nobelovu cenu míru k zasahování do vnitřních záležitostí Číny. „Nechceme, aby Nobelovu cenu míru někdo politizoval,“ upozornil Wang. Norská strana v prohlášení uvedla, že země diskutovaly o otázkách lidských práv, přímo Hongkong však nezmínila.
Wang dále slíbil Norsku hospodářskou spolupráci a žádal Oslo o rychlé uzavření dohody o volném obchodu. Čínského ministra zahraničí čeká na evropské cestě ještě návštěva Francie a Německa, dodává South China Morning Post.
Americká kampaň přiostřuje
Bílý dům jasně ukazuje, že chaos v ulicích považuje za politicky užitečný. Tak analyzuje situaci ve Spojených státech a prezidentovu strategii do podzimních voleb The Washington Post.
Čtěte také
Deník vychází z televizního vystoupení poradkyně Donalda Trumpa, Kellyanne Conwayové v pořadu Fox and Friends na stanici Fox News. V něm uvedla, že prezident bude mít během týdne navrch v nerozhodných státech. Preference budou podle ní v průzkumech stoupat. A důvod? Násilné protesty, které Trumpův tým považuje za politicky výhodné.
„Čím víc vládne násilí, anarchie a vandalismus, tím jasnější je volba toho, kdo zajistí v oblasti bezpečnost, právo a pořádek,” naznačila Conwayová.
Své vystoupení uzavřela varováním, že pokud nebude Trump dál sedět v Bílém domě, vtrhne nekontrolovatelný chaos i do dalších měst. To Washington Post komentuje s jistou dávkou ironie: Pokud tedy Američané znovu nezvolí prezidenta Trumpa, nedojde k násilí, ke kterému dochází pod Trumpem. Jak jednoduché, dodává.
Celý přehled tisku najdete v audiu.
Související
-
Počty nakažených koronavirem teď na Slovensku překonávají dubnový vrchol, píše Denník N
Epidemie koronaviru dosáhla na Slovensku nového vrcholu. Píše o tom Denník N s tím, že tolik nakažených jako teď v zemi nebylo ani na jaře.
-
Pompeo přijel do Česka, aby získal spojence na antičínské a antiruské tažení, píše Balkan Insight
Washingtonský deník Columbian píše o návštěvě amerického ministra zahraničí v Česku. Mike Pompeo vyzval, aby se země staraly o svobodu tváří v tvář hrozbám z Ruska a Číny.
-
Trump změnil strategii k pandemii. Chce tak posílit své šance na znovuzvolení, píše Politico
Šéf Bílého domu nahradil odmítavý tón ostrým varováním a zprávou o nutné disciplíně. Ještě před měsícem přitom trval na tom, že nový koronavirus „vymírá“.