Číňané oslavují začátek nového roku. Vládu energického a odvážného tygra vystřídal klidný a vyrovnaný zajíc
Začal čínský Nový rok, jeden z největších svátků roku, kvůli kterým se Číňané vydávají na cesty. Miliony lidí se chtějí setkat se svými rodinami. Mnozí z nich poprvé po dvouleté přestávce způsobené plošnými covidovými lockdowny. Letos je ve znamení zajíce, ten je kromě klidu a vyrovnanosti charakteristický svou spolehlivostí a věrností. „Číňané věří, že zajíc se nedere vpřed pomocí ostrých loktů,“ popisuje zahraničně-politický analytik Milan Slezák.
O zajíci se říká, že se sice rád pase, ale nikoho ze své pastvy nevyhání. Je tedy ztělesněním tolerance.
Čtěte také
„Vodní zajíc je však kombinací, která je nejhorší ze všech možných kombinací prvku a zajíce. Má totiž někdy sklony k tomu, co bych označil za obmyslného vykuka,“ glosuje Slezák.
Ačkoliv se čínská společnost dynamicky mění, síla tradice je stále silná. Znamení tedy i nyní mají pro Číňany všech generací význam.
Červená barva, pyrotechnika a opulentní hostiny
Oslavy trvají 15 dní. Během nich „je důležité být s rodinou, což je dnes kvůli covidu problém.“
Velkou úlohu při oslavách hraje červená barva, pyrotechnika a opulentní hostiny. „Pokud jde o jídlo, tak zvlášť oblíbené jsou mandarinky nebo pomeranče, které jsou symbolem zdraví.“
„Červená barva symbolizuje mládí, radost, spokojenost, prosperitu a zároveň má podle starých čínských představ schopnost odpuzovat nemoc a neštěstí.“
Čtěte také
Pyrotechnika není jen gesto zábavy. Jde o dědictví starých časů, kdy se věřilo, že pyrotechnika je jedním z možných způsobů, jak odradit zlé síly a temné duchy. „Číňané za vchod do velkého areálu postavili přepážku, která se musela obcházet zprava nebo zleva.“
„Přišli totiž na to, že ačkoli jsou temní duchové nadáni mnohou mocí lidem škodit, tak jedno neovládají – zabočit doprava nebo doleva.“
Během oslav se naopak nesmí zametat, „protože by se s odpadky mohlo vymést z domu i štěstí.“
Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu.
Související
-
Dostane se na Měsíc dřív Čína, nebo Amerika? NASA varuje před soubojem o nerostné suroviny
Může si v budoucnu Čína nárokovat Měsíc a jeho nerostné suroviny? Peking to popírá, ale americká vesmírná agentura NASA se toho obává.
-
Čína tají rozsah nákazy. V případě vzniku nové mutace se můžeme dostat do potíží, varuje virolog
„Když si odhadovaná čísla vydělíte počtem obyvatel, tak se situace podobá nejzávažnějším vlnám pandemie u nás, řekněme na podzim a v zimě roku 2021,“ srovnává Jiří Černý.
-
Jan Fingerland: Upevnění a uvolnění aneb Čína v roce 2022 a 2023
Rok v Číně by mohl být do historie zaznamenán různými událostmi. Například zimní olympijádou, jež měla ukázat Čínu jako úspěšnou zemi, jež dokáže zorganizovat velkou akci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.