Čím víc uživatelů, tím větší lákadlo pro útočníky, říká nejen o internetu věcí expert

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Internet věcí

Internet věcí, tedy technologické řešení, které propojuje člověka s ostatními zařízeními kolem něj, dá během několika let vzniknout síti s několika miliardami připojenými zařízeními po celém světě. Bude možné zajistit v této globální síti bezpečnost? Nebude tento nový svět příliš křehký a zranitelný?

„Doufejme, že ne,“ vyjádřil své naděje ve Studiu Leonardo Lukáš Vojtěch z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Podle něj jde v oblasti bezpečnosti vždy o kompromis. „O to, jaké jsou náklady na zajištění této bezpečnosti, jaké budou náklady na zahojení škod, které mohou vzniknout v případě jejího narušení.“

„To jsou spojité nádoby, a už při návrhu těchto systému je nutné na bezpečnost pamatovat,“ upozornil inženýr.

Bohužel se ve spoustě případů na bezpečnosti šetří nebo se rozhodne, že není třeba bezpečnost řešit až do takové hloubky. „A pak jsou s tím velké problémy,“ konstatoval Vojtěch.

Navíc, čím větší počet uživatelů služby, systému nebo technologie, tím samozřejmě větší lákadlo pro útočníky, aby se snažili provést útoky, a z nich něco vytěžit.

„V případě hromadných útoků typu DoS (Denial of Service), kdy službu, kterou systém nabízí uživateli odepřeme, je to například velký problém,“ uvedl konkrétní příklad napadení výpočetních systémů inženýr.

V takovém případě je vhodné následovat „stará dobrá pravidla z přenosových technologií, tedy zálohování jednak přenosových kanálů, používání záložních okruhů,“ radí Vojtěch.

Především je ale třeba už při návrhu celé infrastruktury nahlížet na vše jako na komplexní systém. V tom je i posun, který je patrný v celém oboru.

„Moderní technika není jen o krabičkách, ale o systému. My ty komponenty propojujeme dohromady, stavíme serverová a datová úložiště a na nich budujeme nové typy služeb, ale bez systémového pohledu se snadno může stát, že se nám to celé rozpadne jak domeček z karet,“ varoval Lukáš Vojtěch.

Hostem Studia Leonardo byl Lukáš Vojtěch z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Připravila Leona Matušková, moderuje Jan Bumba.