Čím maloval Picasso

02504749.jpeg
02504749.jpeg

Některá díla Pabla Picassa obsahují obyčejnou nátěrovou barvu pro domácnost. Prokázalo to zkoumání barev rentgenovou nanosondou.

Pablo Picasso byl podle historiků umění jedním z prvních malířů, který se odchýlil od tradičních olejových barev. Místo nich pro některá díla použil rychle schnoucí nátěrové barvy určené pro domácnost. Dosavadní chemické analýzy Picassových děl to ale nedokázaly zcela spolehlivě prokázat. Dvojice vědců z amerického Illinois proto vyzkoušela nový přístup. Na nepatrné odštěpky barev z pěti Picassových děl použili rentgenovou fluorescenční nanosondu s vysokým rozlišením, která dokáže určit druh a polohu chemických prvků ve vzorku.

Obsah oxidu zinečnatého, železa a dalších kovů se úzce shodoval s nátěrovou barvou, která se ve 30. letech ve Francii prodávala pod názvem Ripolin a u Picassa a jeho současníků byla údajně velmi oblíbená. Je to vůbec poprvé, kdy vědci aplikovali metodu rentgenové fluorescenční nanosondy na umělecké dílo. Chemická charakterizace barev v nanoměřítku podle nich může přinést lepší pochopení jejich chemické reaktivity. To pak může přispět k lepší ochraně uměleckých děl před stárnutím.

Zdroj: Applied Physics A