Chytré prostěradlo ohlídá zdraví pacienta

12. květen 2016
Trendy

Není prostěradlo jako prostěradlo, některé je totiž mnohem chytřejší a dokáže toho o vás prozradit víc, než že jste si v posteli dali svačinku. Chytrá prostěradla se možná brzy stanou součástí vybavení nemocnic nebo hospiců, a to zásluhou pracovníků z Materiálového výzkumu Regionálního inovačního centra elektrotechniky na Západočeské univerzitě v Plzni. Ve vývoji tzv. smart textilií totiž patří ke světové špičce.

„Ta chytrost spočívá v tom, že v prostěradle jsou integrovány senzory přítomnosti a senzory vlhkosti v několika zónách, takže dokáže identifikovat, jestli ten pacient nebo rekonvalescent se třeba nadměrně potí nebo má problémy s inkontinencí, nebo jestli nespadl z lůžka,“ vysvětluje výzkumný pracovník Radek Soukup. Prostěradlo by mohlo pomoct také při péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Pečovatel navíc může svého svěřence monitorovat na dálku, stačí mu k tomu chytré zařízení a připojení k internetu.

Inteligentní prostěradlo přitom na první pohled působí jako běžná prostěradla, která má každý z nás doma. Odlišují jej akorát malé proužky a právě ty jej řadí ke smart textiliím. „Ty pruhy, to jsou ty senzory. Jsou to speciální vodivá vlákna, která dokáží detekovat vlhkost nebo přítomnost pacienta,“ vysvětluje Soukup. Výhodou prostěradla také je, že měří celoplošně, čímž se odlišuje od klasických bodových senzorů. Data jsou výsledně vyhodnocována v elektronické jednotce, která se připíná na konec prostěradla a pacienta tak nijak neomezuje.

Dálkové měření teploty pomocí rukavice

Zdravotnictví a domácí péče ale nejsou jediné oblasti, kde by se smart textilie mohly uplatnit. Chytrý hasičský oblek by se už brzy mohl stát nedílnou součástí výbavy hasičů. „Měří prostředí, ve kterém se hasič pohybuje. Jsou tam senzory na nebezpečné a výbušné plyny, jsou tam senzory na teplotu, vlhkost a dále senzory, které monitorují životní funkce a pohybové aktivity hasiče,“ říká vedoucí výzkumu Aleš Hamáček, který oblek vyvíjí nejen s kolegy ale i se samotnými hasiči.

A pokud vás zajímá, jak se oblek zatím osvědčil v zátěžových testech a jak jsou s ním hasiči spokojeni, poslechněte si ze záznamu pořad Trendy. Uslyšíte mimo jiné rozhovor s velitelem hasičů Centrální požární stanice v Plzni Košutce Michalem Pathym.

autor:
Spustit audio