Chytré aplikace ohlídají, jestli sedíte rovně a správně mrkáte
Seď rovně, nehrb se! Kolikrát jste slyšeli takové povely od rodičů? Dnes je může zastat počítačová aplikace.
V dnešních Trendech představujeme hned dvě takové aplikace. Jedna pohlídá, jestli se při práci na počítači nehrbíte, druhá vás naučí dostatečně často mrkat.
První představovaná aplikace hlídá správné sezení pomocí webkamery nebo hloubkové kamery. „Když sedíte správně, nic se neděje, ale když sedíte špatně, začnou se objevovat různé notifikace. Nejprve červená ikona, v posledním kroku se začne ztmavovat obrazovka,“ vysvětluje fungování aplikace Jakub Šimko z Fakulty informatiky a informačných technólogií Slovenské technické univerzity (FIIT STU) v Bratislavě. Jakmile se narovnáte, vše se vrátí do původního stavu a můžete pokračovat v práci.
Na vývoji spolupracovala i fyzioterapeutka
Šimko dodává, že při vývoji aplikace konzultovali i s odborníky. „Jednu s prvních konzultací jsme měli s fyzioterapeutkou, která se specializuje na problémy s páteří. Ta nám vysvětlila, jak správně sedět,“ upřesňuje Jakub Šimko.
Pokud nejste zvyklí sedět rovně, můžete mít brzy pocit, že jste unavení. Šimko proto představuje chystaný scénář, který bude člověka, který se rozhodne aplikaci používat, „hlídat“ pouze určitou část dne – první den třeba 20 minut, následně se bude doba zvyšovat.
Mrkáte správně?
Zdravé oko zdravého člověka mrká desetkrát až patnáctkrát za minutu. Když mrkáme méně, je to problém. „Říká se tomu syndrom suchého oka,“ uvádí doktorand a vývojář FIIT STU v Bratislavě Andrej Fogelton, který tímto syndromem sám trpí.
„Problém je v tom, že počítačový monitor moc svítí a proto málo mrkáme,“ pokračuje Fogelton. Dá se říci, že čím více je světla, tím méně pracují naše víčka. Andrej Fogelton je autorem aplikace Eyeblink, která sleduje přes kameru vaše oči.
„Pomocí této kamery změříme, jak člověk mrká,“ popisuje Fogelton. Aktivita mrkání se měří jednou za půl hodiny asi na 3 minuty a na grafu je možné sledovat, jak se naše mrkání vyvíjí v průběhu dne.
Součástí aplikace jsou i další funkce. Více se o nich dozvíte v záznamu celého pořadu Trendy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.