Chytilová mě naučila jiný přístup k filmu, říká režisérka Eva Toulová
Ač teprve třicátnice a kousek, filmová režisérka Eva Toulová má na svém kontě mnoho práce, poznala slávu a uznání na mezinárodním pódiu. Poznala i zdrcující kritiku. Obstála ve světě plném testosteronu. Adrenalinovou a rušnou práci režisérky kompenzuje soustředěnou a tichou tvorbou u malířského stojanu. Jak se její osobnost promítá do jejího díla, jak snáší kritiku a co ji při její tvorbě limituje?
Toulová byla na FAMU studentkou Věry Chytilové. „Určitě mě to poznamenalo v dobrém. A já jsem se docela už tehdy zhlížela v ženské tématice, což jsme měli určitě společné. Ale paní Chytilová mě naučila jiný přístup k filmu – který jsem tehdy jako žačka tak ještě nenačerpala –, že byste měli zkusit tvořit i dost ze sebe a třeba si najít k sobě nějaké téma, které vás trápí, a třeba si tím filmem, tím zpracováním i něco vyřešit sami v sobě. Do té doby jsem nikdy na tvorbu takto nepohlížela.“
Čtěte také
Na FAMU se dostala na první pokus, což nebývá obvyklé. „Je to nějaká část trošku štěstí, trošku náhody. Vy tam jdete a připravujete si nějaké své filmy, své práce. Ale já spíš, než že bych od malinka dělala filmový věci, tak jsem spíš výtvarničila a šla jsem na výtvarnou střední školu, ale už tam jsem začala psát.“
„Takže když nastala ta fáze, kdy jsem měla jít na vysokou, tak jsem se přihlásila na výtvarné školy, ale pořád jsem hledala ještě něco víc. Lehce před tím, než začaly přijímačky, mě začala zajímat filmová tvorba s tím, že to je takové propojení psaného světa s výtvarným. Zkusila jsem natočit krátké filmy a přihlásit se. A jelikož na FAMU byly přijímačky úplně jako první, tak už jsem tehdy věděla, že jsem se tam dostala a na ostatní vysoké školy už to ani nezkoušela.“
Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Když na hradě bydlíte, tak jste vlastně 24 hodin denně v práci, míní kastelán Karlštejna Kunst
Lukáš Kunst je kastelánem jedné z nejnavštěvovanějších památek v zemi. Umí si představit, že by za pár let dělal úplně jinou práci? A bydlí na hradě?
-
Jsem z Číhoště – mám ideály a budu je mít, říká skladatel
Skladatel a dirigent Jiří Trtík studoval skladbu v americkém Clevelandu a dnes píše pro světové i domácí orchestry. Velký vliv na jeho kariéru měl příběh faráře Toufara.
-
Když se řekne Mohamed, lidé se bojí. Máme strach z toho, o čem nic nevíme, říká spisovatelka Holcová
Milena Holcová je cestovatelka a spisovatelka. Proč se pustila do tak obtížných témat jako je „polidštění“ proroka Mohameda nebo Buddhy. A pustí se do dalších věrozvěstů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka