Chtěl mír. Proto se zapřisáhlý antikomunista Churchill na okamžik spojil i se Stalinem
Winston Churchill se ministerským předsedou Velké Británie stal v roce 1940. Byl jednou z nejvýraznějších postav 20. století a nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Jeho hvězdná hodina přišla s 2. světovou válkou. Po německém útoku na Polsko v září 1939 stál napodruhé v čele královského námořnictva a v květnu 1940 byl jmenován předsedou vlády.
V kritických dobách dokázal nejen Britům vrátit víru ve vítězství a spolu s dalšími spojeneckými politiky se zasloužil o vojenskou porážku Německa. Kvůli tomu se zapřisáhlý antikomunista Churchill dokázal spojit i se Sovětským svazem. Krátce po skončení války v Evropě musel po prohraných volbách premiérský úřad opustit, aby se do něj v roce 1951 ještě jednou a na čtyři roky vrátil.
Víc se dozvíte v repríze pořadu z roku 2011, připravili Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
V první části se vydáváme do roku 1990, který byl pro Československo v mnohém přelomový. Zanikla komunisty ovládaná Státní bezpečnost (StB), vznikla řada nových politických stran, po víc než 40 letech proběhly první demokratické volby, byl zrušen trest smrti a také se například změnil se název republiky.
Na události mimořádně bohatý rok připomínají v repríze pořadu z roku 2008 Petruška Šustrová a Petr Koura. Na webu najdete jen do 18. června 2023.
Související
-
Winston Churchill. Nemohu vám slíbit víc než krev, dřinu, pot a slzy
Tato slova pronesl uznávaný politik před svým národem v době, kdy hrozila invaze německých vojsk do Velké Británie.
-
Kdyby Churchill neměl tak brutální názory, možná by i Češi byli vyhlazeni, věří publicista Čulík
V Británii před parlamentem na sochu Winstona Churchilla někdo nasprejoval nápis, že byl rasista. O pár dní se podobný text objevil i na pražské soše britského politika.
-
Chybí novodobý Churchill, který by se postavil vůli lidu, říká Brit žijící v Česku
Podle Johna Tregellase jsou sice nálady proti brexitu silné, ale politici udělali chybu, že hned po referendu „nevystoupili na obranu skutečných zájmů Velké Británie.“