Chovejme se ke starším lidem s úctou a respektem. Bude to pouze naší výhodou, upozorňuje Alternativa 50+

25. září 2014

„Jste mladý, aktivní, máte rád výzvy? Hledáme kolegu do mladého pracovního týmu!“ Podobné inzeráty jsou z hlediska pohlaví a věku diskriminační. Z takových nabídek se dá soudit, že lidé od určitého věku patří do „starého železa“ a na trhu práce neobstojí.

Lidé nad 50 let, kteří se snaží hledat práci, se neustále setkávají se stereotypy. Podle projektové manažerky a odbornice na sociální politiku obecně prospěšné společnosti Alternativa 50+ Nikoly Šimandlové to dokládají zkušenosti, ale i průzkumy:

„Například při pohovoru je na tyto lidi pohlíženo na staré, neflexibilní, jako na ty, kteří neumějí cizí jazyky, pracovat s počítačem a tudíž často kvůli svému věku a předsudkům nejsou ani přizváni na ten průvodní pohovor. Nemají ani šanci potenciálnímu zaměstnavateli dokázat, že by danou práci zvládali.“

Bohaté zkušenosti s tímto fenoménem mají také odbory.

„Dokonce je to tak tvrdé, že zaměstnavatelé v situacích, kdy mají propouštět, kdy třeba mají menší zakázkou náplň nebo je krize, tak prakticky automaticky sahají na ty, kteří jsou vyššího věku s tím, že je tam nepsaná výmluva, že přece ti lidé mohou být ve finále zajištěni důchodem,“ potvrzuje předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula

S Nikolou Šimandlovou se shodují, že si mnohé firmy neuvědomují to, že se zbavují lidí, kteří mají znalostí a dovedností.

„V rodině se k těm, kteří mají znalost a zkušenost a jsou starší, chováme velmi uctivě. Myslím si, že by bylo správné, abychom se tak stejně chovali i v rámci ekonomicky aktivního života,“ dodává Středula.

Alternativa 50+ se snaží bojovat proti ageismu i prostřednictvím své sítě ambasadorů a ambasadorek.

„Bude pouze naší výhodou, abychom se ke starším lidem chovali s úctou a respektem a zároveň, aby byli plnohodnotnými členy naší společnosti. Právě skrze významné osobnosti, které se do naší sítě ambasadorů a ambasadorek zapojili, bychom chtěli toto téma propagovat mezi širší veřejnost,“ uzavírá Nikola Šimandlová.

V síti ambasadorů a ambasadorek jsou například ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nebo ombudsmanka Anna Šabatová.

autoři: mvo , rkr
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.