Charita dělá z třebíčské židovské čtvrti místo k životu

4. září 2015

V Třebíči zřejmě našli návod na to, jak udělat z proslulé, ale chátrající městské čtvrti místo k životu. V tamní židovské čtvrti zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO najdete starousedlíky, nově příchozí i turisty.

K bezproblémovému soužití přispívá také Oblastní Charita Třebíč, která ve čtvrti provozuje komunitní centra pro romské děti a mládež.

V herně v přízemí budovy si děti nejen hrají, ale také usilovně pracují na zlepšování dovedností. „Máme jednadvacet služeb, jsou zaměřené na různé cílové skupiny, od dětí, mládeže, přes seniory, zdravotně, tělesně postižené,“ říká Jarmila Liščáková, vedoucí Střediska sv. Dona Bosca.

„Máme i dvě střediska zaměřené na práci s romskými dětmi a mládeží. V rámci sociální aktivizační služby Klubíčko kolegyně dochází do rodin, kde pracují s dětmi i s rodiči, s rodinou jako celkem.“

Projekty Klubíčko a Ambrela

Proč se centrum jmenuje Středisko sv. Dona Bosca? „Don Bosco, jako italský kněz pracoval s dětmi a mládeží, které žili na ulici, bez zabezpečení, bez rodičů. A ta stěžejní myšlenka, kterou on propagoval, nás zaujala. A sice, že i ten největší nezbeda má v sobě něco dobrého a krásného a naším úkolem je to objevit a rozvíjet.“

Michalka ze Střediska sv. Dona Bosca v Třebíči

V učebně v prvním patře se dětem věnuje logopedka Jitka Irovská. „Mají nedostatečnou slovní zásoba, protože jsou z rodin, kde rodný jazyk je romština, potom se k tomu přidruží i slovenština, čeština je na třetím místě, takže se snažíme rozvíjet český jazyk.“

Třebíčská charita na projektech Klubíčko a Ambrela spolupracuje s městem, a to odjakživa, vysvětluje koordinátorka Jana Horáková.

„Ambrela jako nízkoprahový klub vznikla v roce 2000, a u jeho zrodu stála pedagogicko-psychologická poradna, ale také město. Šlo o tříměsíční projekt, který měl úspěch, a z toho máme patnáctiletou sociální službu a celých patnáct let město Třebíč za touto službou stojí.“

V centru města život, ne skanzen

Ambrela má patnáct let. Tedy podobně jako někteří z klientů. „Ambrela za patnáct let prošla změnami. Teď máme cílovou skupinu 15-26 let, takže někteří klienti přecházeli rok po roku. Už se neřeší volnočasové aktivity, ale řešíme jejich životní situace, rodinu, bydlení, zaměstnání a vzdělávání.“

Třebíčská židovská čtvrť

Romské klienty je důležité udržet ve vzdělávacím systému. Povinná školní docházka, která by zahrnovala jeden rok školky, by byla v tomto případe vítaná.

„Setkáváme se s velkými problémy, které mají předškolní děti, mají rok nebo dva roky odklad a v rámci nultého nebo předškolního ročníku by jim to hodně pomohlo. Nulté ročníky by měly opravdu navštěvovat děti, které péči potřebují tak, aby se mohly zařadit v první třídě plynule a plnohodnotně mezi spolužáky.“

Charita v židovském městě je největším poskytovatelem sociálních služeb v Třebíči, vysvětluje radní Marie Černá z volebního sdružení Třebíč, můj domov.

„Má tam sídlo, ale konkrétní služby přímo v židovském městě poskytuje. Jsou to služby zaměřené na cílovou skupinu, která v tomhle městě nebo v blízkém okolí bydlí nebo působí. Nechceme, aby z toho byl nějaký skanzen, ale aby to skutečně žilo.“

autoři: sch , Magdaléna Trusinová
Spustit audio