ČEZ doplácí na levnou elektřinu. Čistý zisk mu loni klesl o třetinu

21. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy ČEZ (ilustrační foto)

Energetický gigant ČEZ zveřejnil své hospodářské výsledky za loňský rok. Společnost, ve které zhruba 70% podíl vlastní stát, v loňském roce dosáhla čistého zisku ve výši 14,6 miliardy korun, po očištění o mimořádné vlivy pak 19,6 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy činil 58,1 miliardy korun, firma také navrhla dividendu ve výši 33 korun na akcii.

Znamená to, že společnosti se dařilo hůře než v roce 2015: „Provozní zisk je asi o 10 % nižší a opravený čistý zisk zhruba o 30 %. ČEZ ale očekával horší výsledek, obě hodnoty tak původní cíle překonaly,“ říká Bohumil Trampota z J&T Banky.

„Zisky klesají hlavně proto, že ČEZ má nižší realizační cenu vyrobené elektřiny a také se projevuje neplnění závazků ze strany Správy železniční a dopravní cesty. Dohromady tyto dvě položky tvoří ten meziroční rozdíl,“ dodává.

Nižším ziskům odpovídá i dividenda ve výši 33 korun, což je o sedm korun méně než loni, ale o tři více, než bylo očekávání trhu. „ČEZ také zvýšil dividendový výplatní poměr z původních 60 až 80 % upraveného čistého zisku na až 100 %. Takže příští rok můžeme očekávat dividendu, která bude zhruba na stejné úrovni jako ta letošní,“ předpovídá Trampota.

autoři: rkr , ert
Spustit audio