Čeští vědci staví zařízení, které v poušti vyrobí denně 100 litrů vody ze vzduchu

22. únor 2018

Čeští vědci přišli na způsob, jak v poušti získat vodu a pěstovat tam rostliny. O projektu S.A.W.E.R., který bude reprezentovat Česko na světové výstavě EXPO 2020, hovořil v Magazínu Leonardo jeden z jeho koordinátorů Tomáš Matuška z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.

„Otcem myšlenky i názvu projektu je pan Jiří F. Potužník. Zkratka S.A.W.E.R. znamená Solar Air Water Energy Resource, tedy úsporné zařízení, které dělá ze slunce a vzduchu vodu,“ uvedl vědec.

Ten se prý s kolegy nad nápadem zamyslel, a poté, co celý tým usoudil, že je projekt reálný, se pustil do rozvoje řešení, které vyústilo v konkrétní koncept.

„Ale když jsme se dozvěděli, že EXPO se koná v Dubaji, došlo nám, že konstruovat projekt pro Dubaj je srabárna. Metropole je na břehu moře, takže je tam velká vlhkost. Tak jsme si vybrali Rijád, který je prostředím pouště. Chceme tedy vymyslet a postavit zařízení pro tyto podmínky.“

Celý projekt je zatím na začátku. „V tuto chvíli máme spočítané bilance, kolik potřebujeme vzduchu, abychom vyrobili x litrů vody za den. Začali jsme dělat simulace pro období celého roku, protože v poušti se vlhkost vzduchu liší v letním i zimním období.“


„Používáme v podstatě podobný princip, jaký používá průmyslové desikační odvlhčování, tedy pomocí látky, která na povrchu absorbuje molekuly vody... Zdrojem vlhkosti je nám pouštní vzduch, kdy desikant regenerujeme tak, že dostaneme zpátky vlhkost z jeho povrchu pomocí ohřátí menšího množství vzduchu. Pak používáme klasické kondenzační chlazení, to ale v poušti pro běžný vzduch nefunguje, takže budeme muset použít něco jiného.“

„Od ledna příštího roku začínáme pracovat na vývoji prototypu, které se postaví u nás a bude se testovat v českých podmínkách. Ten se na podzim převeze do pouště za Dubaj, a tam budeme zkoušet v reálných podmínkách.“

Čeští vědci plánují kontejnerovou jednotku která dokáže v prostředí pouště za jeden den včetně nejhorších obdobích získat 100 litrů vody čistě jen s využitím sluneční energie, solárních kolektorů a fotovoltaických panelů, které jsou součástí tohoto kontejneru.

„V Dubaji jsou zájemci nejen o vodu pro běžné účely, ale tak chtějí naší kontejnerovou verzi používat jako napájedlo pro velbloudy... Zájem monitorujeme, a už i první prototyp půjde ke konkrétnímu zájemci do pouště.“

Na projektu se podílí i Fakulta strojní ČVUT a Botanický ústav Akademie věd. „Botanický ústav je ve své části mnohem dál. Jejich řešení, kdy na základě vody a fotobioreaktoru, který produkuje živiny na bázi mikrořas a podpovrchovou závlahou sytí půdní prostor pouště, je vyzkoušeno například v Izraeli.“

„Tento způsob kultivace pouště nějakým způsobem funguje. Samozřejmě my v Dubaji budeme ukazovat kultivaci pouště pomocí rostlin, které jsou tam místní, takže to budou palmy a různé přízemní rostliny,“ shrnul Tomáš Matuška.

autoři: vok , oci
Spustit audio