Čeští podnikatelé nejsou na expanzi do Číny připraveni, tvrdí Tomáš Hülle. Firmám tam pomáhá uspět

9. srpen 2017

Čína začala mohutně investovat v zahraničí a podle některých českých politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem by toho měla Česká republika využít a přilákat co nejvíc čínských peněz. Může se ale relativně malá středoevropská země stát pro Čínu rovnocenným partnerem a mohou tam české firmy uspět? A otevírá jim dveře jméno Miloše Zemana?

„Někteří lidé v Číně vědí, že český prezident je poměrně pročínský, ale je to rozhodně menšina. Většinou to jsou lidé, kteří už s českými firmami spolupracovali. Ale pokud bych vzal vzorek firem, které potkávám nově, tak je to 5 až 10 procent,“ přibližuje prezident Česko-čínského podnikatelského fóra Tomáš Hülle.


Čínský trh je jeden z nejnáročnějších na světě, spousta českých firem si to ale vůbec neuvědomuje. A bezhlavě jdou za vidinou masy lidí, které mohou prodávat své produkty.Tomáš Hülle

Politická podpora je různě důležitá, vždy záleží na konkrétním odvětví. „Pokud chcete stavět dálnice, tak bez rozhodnutí státu tu pozici těžko ustojíte. Ale pokud jste firma jako Lasvit, která do hotelů dodává luxusní osvětlení a má unikátní produkt, tak politická podpora není zásadní,“ dodává.

Vědí, proč utrácejí

Klíčové pro úspěch na čínském trhu je dobře se seznámit s tamním prostředím. Čína je velká země, která je navíc vnitřně velmi rozdílná. „Spousta podnikatelů si ji vyhodnocuje jen povrchně a neuvědomují si, kolik stojí expanze do Číny. Neustále se setkávám s velkou nepřipraveností,“ konstatuje Hülle.

Není to ale podobné jako u čínských firem investujících v Česku? „Někteří lidé mají pocit, že Číňané při nákupu firem vysoko přeplácí jejich hodnotu. Oni ale přemýšlejí dlouhodobě a pokud ve své strategii danou společnost potřebují, musí zaplatit. Přijde mi, že všechno budují s výhledem deseti nebo dvaceti let dopředu.“

Čínští studenti opojeni Evropou

Hülle založil European Centre for Career Education, které čínským studentům zprostředkovává vzdělávání u nás i v Evropské unii. „Zájem je obrovský, ale člověk musí soutěžit s nejlepšími univerzitami typu Oxford nebo Harvard. A Česká republika pro ně není číslem jedna.“


Také čínští studenti bývají terčem kritiky starší generace, že už studiu nedávají tolik. Mnoho z nich už také chápe, že se po studiu práv nutně nemusí stát právníkem, ale třeba umělcem nebo novinářem. To dříve nebylo.Tomáš Hülle

Čínští studenti jsou v porovnání s těmi českými více odhodlaní a cílevědomější, s touhou něco dokázat. V Číně panuje mnohem tvrdší konkurenční prostředí, na druhou stranu čeští studenti jsou samostatnější, více otevřeni světu a obecně mají vyšší úroveň znalosti angličtiny.

„Letos jsem tu měl asi 130 studentů z Číny. Zhruba deset se chce dozvědět maximum a připravuje se na testy. Vedle nich je tam taková průměrná skupina, kteří si užívají studentského života, chodí večer do barů a za kulturou. A pak jsou tam tací, u kterých se člověk bojí, aby je vůbec dokázal uhlídat, protože poprvé vykoukli z Číny,“ popisuje Hülle.

Vědí Číňané, kde leží Česká republika? Jak probíhá byznysová večeře s čínskými partnery? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , bum
Spustit audio