Česká lékařská komora: Ať čínské léčitelství existuje, ale ne v rámci medicíny

6. duben 2017

Jaký statut přiznat tradiční čínské medicíně? O tom mají rozhodnout poslanci v rámci projednávání novely zákona o nelékařských povoláních. Mezi ty by měla nově patřit i profese terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. Proti se staví Česká lékařská komora, která to považuje za nebezpečný průlom, který čínské léčitelství povyšuje na medicínský obor.

„V současné době u nás funguje řada lidí, kteří tvrdí, že u nás provádějí tradiční čínskou medicínu,“ uvedl v Dnešním Plusu předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) a předkladatel návrhu novely.

Ten připomíná, že touto legislativní úpravou bychom se dostali na úroveň západních zemí. „Nemůžeme zavírat oči před těmito metodami. V Rakousku nebo Německu jsou legislativně uchopeny, aby se odlišily od nebezpečného šarlatánství, kterému se musíme bránit.“


Chceme chránit lidi před některými rostlinnými přípravky, protože nějaké z nich mohou být vyloženě škodlivé. Nabízíme to, že lidé budou používat jen Státním ústavem pro kontrolu léčiv prověřené herbální přípravky. Rostislav Vyzula

Poslanec souhlasí, že nevíme, jestli má čínská medicíny léčivé účinky, nebo je nemá. „Nicméně ochrana spotřebitele, tedy pacienta je naprosto na na místě.“

Podle něj si také každý pacient bude moci ověřit, zda má terapeut vzdělání, které mu legislativa ukládá, a jestli má pověření od našich úřadů, že tento způsob léčby může provádět.

Viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek považuje za velmi nebezpečné, když se do českého zdravotního systému založeném na ověřitelnosti, pokusech a studiích dostane léčebná metoda, která ověřena není.


Není mi jasné, jak bude spotřebitel novelou chráněn. Sám pan Vyzula říkal, že neví, jak je čínská medicína účinná. A my jí teď budeme oficiálně vyučovat na našich školách, čímž dáme pacientům signál, že tato metoda účinná je. Zdeněk Mrozek

„Máme zde i homeopatii nebo ajurvédskou medicínu. Zdá se nám proto neoprávněné vyzvednout jen jednu metodu, a navíc musíme čekat, že se i tyto ozvou,“ upozornil lékař.

Česka lékařská komora rozhodně nemá strach z konkurence. „Jen nechceme, aby byla smíchána klasická medicína s čínským léčitelstvím. Nebojujeme proti čínskému léčitelství, ať existuje, ale ne v rámci medicíny.“

„Dochází zde ke zmatení pojmů, kdo je vlastně lékař. A pokud bude návrh přijat, tak přestaneme rozlišovat, co je medicína v evropském pojetí a co je léčitelství,“ varoval Zdeněk Mrozek.

autoři: rkr , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.