Celestine Bohlenová: Potřebují sociální boje v 21. století tradiční vůdce, nebo je to lepší bez nich?

7. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Celestine Bohlenová: Potřebují sociální boje v 21. století tradiční vůdce?

„Protesty bez vůdců nejsou ničím novým. Důležité je, jak se vyvíjejí,“ píše Celestine Bohlenová.

Francouzské hnutí Žluté vesty se ukázalo jako pozoruhodně odolné na to, že se jedná o hnutí bez veřejně známých vůdců nebo jasně stanovených cílů. Od konce roku 2018 pravidelně protestují v ulicích Paříže a dalších francouzských měst, představují všehochuť charakterů a sociálních kategorií a mění seznam požadavků a taktik, od poklidných pochodů po žhářství a vandalství.

Text je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Příspěvky původně vznikly pro The New York Times World Review.
Čte: Šárka Fenyková
Zvukový design: Martin Hůla
Premiéra: 7. 11. 2020

Beztvaré hnutí Žluté vesty odpovídá vzorci, který můžeme v posledních letech pozorovat po celém světě – od protivládních demonstrací během arabského jara v roce 2011 po demonstrace, které nyní vidíme v běloruském hlavním městě Minsku a ruském Chabarovsku; od pokračujícího hnutí Black Lives Matter ve Spojených státech po londýnské Extinction Rebellion s vlastní, na koleně dělanou kampaní proti změně klimatu.

Hnutí bez vůdců pohání a umocňuje enormní síla sociálních médií.
Celestine Bohlenová

Hnutí bez vůdců charakterizuje jedna věc typická pro 21. století – všechna pohání a umocňuje enormní síla sociálních médií, jejichž prostřednictvím lze jediným kliknutím svolat demonstranty na určité místo v určitou dobu. Některé aplikace pro zasílání zpráv přidaly nový demokratičtější rozměr v podobě funkce hlasování, která umožňuje členům skupin kliknutím spolurozhodovat o tom, kam se půjde a co se bude dělat.

Tyto kampaně - některé jako hnutí MeToo dnes existují téměř výhradně na internetu - stále vyžadují koordinaci, rozhodování a komunikační dovednosti v tradičním smyslu slova, ale již není potřeba náročná organizace, neustálá osobní přítomnost a charismatický vůdce, jak tomu bylo u amerického hnutí za občanská práva v padesátých a šedesátých letech minulého století.

Celestine Bohlenová

Celestine Bohlenová

Celestine Bohlenová je bývalou zahraniční zpravodajkou deníku The New York Times, která působila v Budapešti, Římě a dvakrát v Moskvě.

Více si poslechněte v audiozáznamu eseje Celestine Bohlenové.

autoři: Celestine Bohlenová , Šárka Fenyková
Spustit audio

Související